Czy mąż może zatrudnić żonę w firmie?
Czy mąż ma prawo do tego, aby zatrudnić żonę w firmie? Podobno jest tak, że nie można żony czy męża zatrudnić w firmie jak normalnego pracownika na takich samych zasadach. Czy to prawda? Jeśli tak, to dlaczego?
6 Odpowiedzi
Mąż nie może zatrudnić żony. Tak samo żona nie może zatrudnić męża. Członek rodziny w takim przypadku to osobą współpracująca. Za małżonka płaci się cały ZUS, tak jak za siebie żeby miał/a emeryturę.
Zatrudnienie małżonka, z którym prowadzi się wspólne gospodarstwo domowe, odbywa się na takich samych zasadach jak zatrudnienie pracownika, ale małżonek nie otrzymuje statusu pracownika, a osoby współpracującej. Nalicza mu się tzw. „duży ZUS”, czyli płaci normalne składku ubezpieczeniowe.
Co ciekawe, od ubiegłego roku koszt wynagrodzenia małżonka może zostać ujęty jako koszt uzyskania przychodu.
Ja we wszelkich sprawach księgowości i podatków polegam na infakt. Jak chcesz, to tutaj masz link, jak się z niego zarejestrujesz i będziesz chciał wykupić jakąś usługę, to otrzymasz 10% zniżki na początek:
Ja właśnie zatrudniałam mojego męża w działalności i w infakcie mi doradzali w tej sprawie. Niestety dużego ZUS-u się nie przekroczy, jak prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i chcesz zatrudnić męża. Tak samo jak mąż zatrudnia żonę.
Lepiej dogadać się z jakimś znajomym, żeby zatrudnił żonę, ale nie pracować u niego, tylko pomagać mężowi.
Albo na odwrót, gdy to żona prowadzi działalność, a mąż ma pomagać.
Dużo zależy od tego na jakim stanowisku jest osoba, która zatrudnia. Jeśli ktoś jest w firmie odpowiedzialny za zatrudnianie i wybieranie pracowników i wybiera tylko znajomych i rodzinę, to nie wygląda to za dobrze.
Mąż jako właściciel firmy nie może zatrudnić swojej żony na takich zasadach, jak zatrudnia się zwykłego pracownika. Małżonek lub małżonka mogą być jako osoba współpracująca. Wtedy płaci się pełny ZUS. I legalnie mogą współpracować.
Żona może być jako osoba pomagająca i płaci się pełny ZUS.