Czy wątroba ma wpływ na cholesterol? Cholesterol a wątroba
Jaka jest relacja między cholesterolem a wątrobą? Czy wątroba wytwarza cholesterol? Jeśli tak, to w jakich okolicznościach i dlaczego? Jaki jest wpływ wątroby na cholesterol w organizmie? Czy coś działa na wątrobę w określony sposób?
8 Odpowiedzi
Niedobór cholesterolu może grozić depresją, zaburzeniami pracy mózgu i układu nerwowego.
Niedobór cholesterolu może powstać w wyniku nieprawidłowego wchłaniania, przyjmowanych leków, ale też objawem ciężkich, zagrażających życiu schorzeń, przede wszystkim schorzeń wątroby.
Niski poziom cholesterolu (za niski) może właśnie oznaczać, że coś z wątrobą jest nie tak.
Niedobór cholesterolu całkowitego, czyli poniżej 150 mg/dl (umownie, co laboratorium to odrobinę inne normy) może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i informować nas o tym, że toczy nas jakaś choroba.
Jedno badanie krwi jednak może być mylące. Jak jest mało cholesterolu, lepiej zrobić kolejne badanie.
Trzeba zająć się dokładniejszą diagnostyką w szybkim tempie, gdy poziom cholesterolu całkowitego wynosi mniej niż 110 mg/dl. Czasami to skutek złej diety, głodówki, niedożywienia (co innego niż niedowaga, jak ma się otyłość, można być niedożywionym).
Trzeba zrobić wszelkie badania wykluczającego groźniejsze choroby.
Przede wszystkim nikt nie napisał najważniejszego, o co chodzi w tym pytaniu – w około 70% za produkcję cholesterolu w organizmie odpowiada nasza wątroba. Dlatego, gdy jest go za mało, może coś być z wątrobą nie tak, ale nie musi.
Czasami niski poziom cholesterolu całkowitego (ale i HDL) jest objawem zaburzeń wchłaniania.
Takie zaburzenia mogą mieć podłoże infekcyjne lub genetyczne i czasem są trudne w leczeniu. Najczęściej należy się udać z problemem do gastrologa. Do gastrologa przekieruje nas lekarz rodzinny.
Jeśli wątroba źle pracuje, możesz mieć problemy z cholesterolem. Wątroba musi wszystko dobrze trawić, wtedy nie będziesz mieć problemów zdrowotnych. Jak wątroba zaczyna nawalać, reszta organizmu też zacznie nawalać.
Aby zadbać o swoją wątrobę, starajcie się ograniczać alkohol. Tzn. można pić alkohol, winko do obiadu czy raz na parę dni trochę nie za mocnej nalewki lub piwko nikomu nie zaszkodzi. Ale jak regularnie przyjmujecie bardzo duże dawki alkoholu, wątroba na tym ucierpi. Tak samo jak włączycie apap i alkohol, to ma bardzo zły wpływ na cały układ pokarmowy.
Problemy z wątrobą mogą skutkować w wysokim cholesterorze. Tak więc trzeba dbać o swoją wątrobę. Nie przeciążać jej za bardzo to z tymi daniami i alkoholem.
Chyba powinno być napisane wysokim cholesterolu, a nie cholesterorze. Zależność między wątrobą a cholesterolem jest spora. Ale cholesterol nie robi się po prostu dlatego, że wątroba nawala i tyle. Wątroba z reguły nawala z jakiegoś powodu. Może to być życie w bardzo dużym stresie – częsta przyczyna wysokiego cholesterolu. Może to być zła dieta i brak ruchu. Może to być połączenie wszystkich czynników naraz.
Gdy pojawia się problem z wysokim cholesterolem, trzeba się pilnować w diecie i ruszać. Oraz oczywiście unikać stresu. W Polsce nadal żyje mnóstwo ludzi, którzy mają pogląd, że im mniej się ruszają tym lepiej dla nich i zdrowiej. Takim przykładem jest chociażby moja teściowa. Gdybym kazał jej biec, chyba by się przewróciła po 5 metrach.
Starsze pokolenie ma jakiś dziwny problem i wstydzi się biegać. I w ogóle wstydzą się aktywności fizycznej. Wiele osób też błędnie myśli, że jak postoi w kuchni nad zlewem lub posprząta w domu, to też jest ruch i już wystarczy jako wysiłek. Nic bardziej mylnego.
Zbyt wysoki lub zbyt niski cholesterol może być spowodowany problemami z wątrobą, ale nie musi.
Jeśli cierpimy na zbyt wysoki cholesterol, zazwyczaj wystarczy wprowadzić lżejszą dietę i ruch i problem znika.
Jeśli mamy zbyt niski cholesterol, co jest rzadkością, to warto się zbadać. Zacznie się pewnie od badania krwi i moczu i lekarza rodzinnego.
Tak, wątroba odgrywa kluczową rolę w metabolizmie cholesterolu. Oto najważniejsze informacje:
Rola wątroby w metabolizmie cholesterolu:
– Wątroba produkuje około 80% cholesterolu w organizmie
– Przetwarza cholesterol dostarczany z pokarmem
– Usuwa nadmiar cholesterolu z organizmu poprzez wydzielanie go do żółci
– Reguluje poziom cholesterolu we krwi
Gdy wątroba nie funkcjonuje prawidłowo:
– Może produkować zbyt dużo cholesterolu
– Może mieć problemy z usuwaniem nadmiaru cholesterolu
– Może to prowadzić do podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi
Jak dbać o wątrobę, by kontrolować cholesterol:
1. Ograniczyć spożycie alkoholu
2. Utrzymywać prawidłową masę ciała
3. Stosować dietę bogatą w błonnik i ubogą w tłuszcze nasycone
4. Regularnie się ruszać
5. Unikać produktów wysokoprzetworzonych