Czego nie wolno robić przy rwie kulszowej? Jak najlepiej leżeć?
Czego nie wolno robić przy rwie kulszowej? Jak zapobiegać rwie kulszowej? Jakich czynności nie należy wykonywać przy rwie kulszowej? Co zażywać przy rwie kulszowej? Jak najlepiej leżeć?
1 Odpowiedź
Przy rwie kulszowej nie wolno: zwlekać z podjęciem leczenia, kontynuować lub powtarzać czynności, która doprowadziła do powstania rwy, wykonywać czynności, które nasilają ból, dźwigać ciężarów, zbyt ambitnie korygować postawy, upijać się, a także unikać znacznych różnic temperatur.
Aby zapobiegać rwie kulszowej:
- Podczas siedzenia: równomiernie obciążaj pośladki i plecy, nie zakładaj nogi na nogę oraz miej wyprostowane plecy.
- W czasie jazdy samochodem dbaj o to, aby całe uda przylegały do fotela, a wstając z miejsca, staraj się jak najmniej wyginać kręgosłup.
- W miarę możliwości przesuwaj ciężary zamiast je dźwigać. Jeśli jednak podniesienie jest konieczne, zrób przysiad, zachowując proste plecy,
- Zakupy rozkładaj do dwóch siatek, aby równomiernie obciążyć obie strony pleców.
- Zamiast zwykłych walizek używaj plecaka, torby lub walizki na kółkach.
- W miarę możliwości odpoczywaj, leżąc na brzuchu lub na plecach na twardym podłożu z nogami lekko ugiętymi w kolanach.
- W czasie leżenia często zmieniaj pozycję.
- Kiedy pracujesz przy biurku, wstawaj co jakiś czas, aby wyprostować się i przejść kilka kroków, przeciągnąć się albo zrobić tzw. „koci grzbiet”.
- Sypiaj na twardym materacu, mając pod głową niewielką poduszkę. Pozycja powinna być wyprostowana (również na boku), a nie skulona.
Jeśli chodzi o leki, zaleca się środki przeciwbólowe zawierające ibuprofen, meloksykam lub diklofenak, które dostępne są bez recepty. Można używać również preparatów miejscowych, mając na uwadze, że maść na rwę kulszową powinna wykazywać działanie przeciwzapalne oraz niwelujące ból.
Przy ostrym stanie rwy kulszowej zaleca się leżeć na boku od 1 do 3 dni – w pozycji embrionalnej lub krzesełkowej z poduszką między kolanami.