Co oznacza, gdy ktoś mówi sam do siebie?
Co oznacza, gdy ktoś mówi sam do siebie? Co oznacza mówienie do siebie? Czy to oznaka jakichś problemów psychicznych, czy też zdrowi ludzie również do siebie czasem mówią? Czy mówienie do siebie jest normalne?
8 Odpowiedzi
Niektórzy tak mają, że myślą na głos i to nic nie znaczy. Nie oznacza, że są chorzy na głowę, tylko mają taki sposób bycia. W innych przypadkach może to oznaczać jakąś chorobę psychiczną, ale żeby to ocenić trzeba znać całe spektrum zachowań tej osoby i mieć odpowiednią wiedzę medyczną, aby móc takie diagnozy wysnuwać.
Pewnie nic szczególnego. Są tacy ludzie, którzy mówią do siebie gdy o czymś myślą, albo gdy pracują i nie mają do kogo się odezwać. Są też oczywiście ludzie, którzy mówią do siebie i coś mamrotają, bo mają jakieś schorzenie umysłowe.
Wiele osób mówi do siebie albo do rzeczy, które ich otaczają, na przykład do komputera. Wyrażają tak swoje emocje albo pomaga im to w myśleniu, w pracy. Zazwyczaj to nic groźnego.
Jeśli ktoś mówi do siebie z powodu choroby psychicznej, najczęściej ma też jej inne, znacznie poważniejsze objawy.
Istnieje kilka różnych możliwości. Może to oznaczać, że dana osoba prowadzi rozmowę z samą sobą w swojej głowie i werbalizuje te myśli na głos. Może być również interpretowane jako oznaka choroby psychicznej, ponieważ osoba może mówić do siebie, gdyż słyszy głosy w swojej głowie.
Tak czy inaczej, zwykle nie jest to uważane za zdrową rzecz do zrobienia.
Jest kilka interpretacji tego zjawiska. Czasami ludzie mówią do siebie, używając tego jako formę samomotywacji. Wypowiadając na głos słowa zachęty, są w stanie napompować się i lepiej stawić czoła nadchodzącym wyzwaniom.
W innych przypadkach mówienie do siebie może być objawem problemów psychicznych, ponieważ dana osoba nie jest w stanie prowadzić rozmowy z nikim innym i zamiast tego polega na mówieniu do siebie, aby czuć się zdrowym.
Wreszcie, niektórzy ludzie po prostu uważają, że wygodniej jest myśleć na głos, niż zatrzymywać swoje myśli dla siebie; pozwala im to lepiej zorganizować swoje myśli i wymyślić rozwiązania problemów bardziej efektywnie.
Ja nie rozmawiam ze sobą na głos, ale czasem gdy wypowiem do kogoś jakąś myśl na głos, to tak jakby otwierały mi się jakieś szufladki w głowie i przychodzą nowe pomysły. Czasami doznaję oświecenia w jakiejś kwestii.
Może to oznaczać, że dana osoba po prostu mówi do siebie na głos, aby coś przemyśleć lub zapamiętać. Alternatywnie, może to być oznaka problemu zdrowia psychicznego, takiego jak schizofrenia, gdzie osoba faktycznie słyszy głosy w swojej głowie i odpowiada na głos. W każdym przypadku najlepiej jest unikać publicznego mówienia do siebie, ponieważ może to być dość kłopotliwe dla innych.
Kiedy ktoś mówi sam do siebie, to może oznaczać kilka rzeczy. Przede wszystkim, może to być forma samokomunikacji, która pomaga w skupieniu się, organizacji myśli lub przetworzeniu emocji.
Jest to naturalne i zdrowe zachowanie. W niektórych przypadkach, jeśli rozmowa z samym sobą jest intensywna i niekontrolowana, może to być objaw niektórych stanów zdrowia psychicznego, takich jak schizofrenia.
Jednak takie przypadki są rzadkie i zazwyczaj towarzyszą im inne objawy. Mówienie do siebie nie jest samo w sobie powodem do niepokoju.