Czy ogień to plazma?
Czy ogień to plazma? Czy ogień jest plazmą? Czy też plazma to jest coś innego i ogień nie jest plazmą?
5 Odpowiedzi
Odpowiedź jest negatywna. Ogień nie jest plazmą. Niezależnie, co się spala – ma to zbyt niską temperaturę.
Są co do tego sprzeczne stanowiska. Jedni uważają, że ogień to plazma, inni, że nie.
W naszej kulturze przyjmujemy, że ogień to jednolity byt, ale tak nie jest. Z fizyczno-chemicznego punktu widzenia ogień to koincydencja różnych zjawisk i nie można go uznać za plazmę moim zdaniem.
Powyższe odpowiedzi nie są prawdziwe. Uznano ostatnio, że ogień to jest plazma.
Dlaczego ogień jest plazmą? Ponieważ nie jest on ciałem stałym, cieczą i gazem. Ogień to rodzaj stanu przejściowego między składem elementów przed zapłonem a wypalonymi dymami (Dym – cząstki stałe i Gazy = cząsteczki gazu).
Ogólnie rzecz biorąc, ogień jest szybką egzotermiczną reakcją utleniania. Płomień płomień tworzony jest przez gorące, żarzące się gazy, tak samo jak metal, który jest na tyle rozgrzany, że zaczyna się żarzyć.
Atomy w płomieniu są parą, dlatego ma on charakterystyczną, delikatną strukturę, którą kojarzymy właśnie z ogniem. Żarzący się metal ma bardziej sztywną strukturę.
Jest możliwe, aby ogień osiągnąć taką temperaturę, że zacznie jonizować atomy. Niemniej jednak gdy mamy na myśli ogień z naszego codziennego życia – płomień świecy, ognisko bazujące na spalaniu drzewa lub węgla – to nie jest wystarczająco energetyczne, aby jonizować atomy (nie jest plazmą).
Tak, ogień to forma plazmy. Plazma to czwarty stan skupienia materii, obok ciała stałego, cieczy i gazu. Składa się z jonów i wolnych elektronów, co sprawia, że jest generalnie neutralna naładowaniem, ale zachowuje się jak gaz i jest zdolna do przewodzenia prądu.
Ogień powstaje, gdy materia jest na tyle gorąca, że niektóre z jej cząsteczek stają się zjonizowane, co jest charakterystyczne dla plazmy.
Ogień to plazma.