Czy mrówka gryzie? Czy ma serce i mózg?
Czy mrówki gryzą? Czy mrówka może ugryźć człowieka? Czy mrówki mają serce i mózg? Czy też nie mają takich organów?
6 Odpowiedzi
Mrówka może ugryźć, aczkolwiek owady te robią to zazwyczaj w sytuacji, gdy czują się zagrożone. Posiadają one zarówno serce (znajdujące się w tylnej części tułowia), jak i mózg (dość duży w stosunku do masy ciała).
Mrówka jest małym, twardym stworzeniem, które żyje w zaroślach. Ma parę dużych, złożonych oczu i małą, okrągłą głowę. Jej narządy gębowe są przeznaczone do żucia, nie posiada zębów. Jej ciało podzielone jest na trzy części: głowę, tułów i odwłok. Mrówka ma sześć nóg, z których każda ma ostry pazur na końcu.
Mrówka nie gryzie, ale może użądlić. Ma małe, ostre żądło na końcu odwłoka, którego używa do obrony. Mrówka ma serce w tylnej części tułowia, ma też mózg. Mózg znajduje się w głowie i kontroluje ruchy i działania mrówki.
To powyżej to nie do końca prawda, mrówka może też ugryźć, jej narząd gębowy nadaje się do tego. Chyba, że ktoś pisze o jakiejś konkretnej odmianie mrówki, która nie może ugryźć.
Wszystkie mrówki mają serce i mózg. Ugryzienie mrówki zwykle nie jest szkodliwe dla człowieka, choć może być bolesne. Niektóre gatunki mrówek mogą jednak dostarczyć jadowite żądło, które może spowodować obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie.
Poniżej zdjęcie prezentujące anatomię mrówki. Wg tego zdjęcia serce jest z przodu tułowia.
Tutaj jest bardzo ciekawy filmik o mrówkach:
A tutaj drugi:
Tak, niektóre gatunki mrówek potrafią gryźć i często używają tego jako mechanizmu obronnego. Mrówki posiadają również serce i mózg. Ich serce, które jest długim, cienkim organem, pompuje hemolimfę (odpowiednik krwi) przez ich ciało, podczas gdy ich mózg, choć jest znacznie mniejszy i mniej skomplikowany niż ludzki, kontroluje różne funkcje, takie jak ruch, zdolność przetrwania i komunikacja z innymi mrówkami.