Jaki wpływ na rozwój nauki miały idee odrodzenia?
Jaki wpływ na rozwój nauki miały idee Odrodzenia? Jak Odrodzenie wpłynęło na rozwój nauki? Czy miało pozytywny wpływ na rozwój nauki? Jeśli tak, to dlaczego?
7 Odpowiedzi
Oczywiście, że idee odrodzeniowe miały pozytywny wpływ na rozówj nauki. Gdyby nie kilku rewolucjonistów i niesamowicie utalentowanych badaczy i artystów to kilka procesów społecznych i myślowych pewnie zostało by wynalezione dużo później. Bardzo ważna epoka dla całej Europy.
Powiedziałbym, że nie tylko dla całej Europy, ale i świata. Wreszcie zaczęto badać ciało ludzkie, zaczęto głosić zakazane (i prawdziwe) teorie na temat kosmosu, umiejscowienia w nim ziemi. Przestano się bać religii, już nie można było palić na stosie co bardziej myślących.
Odrodzenie było odrodzeniem się z 10 wieków totalnej ciemnoty i zahamowania rozwoju cywilizacji. Do dziś w Polsce Kościół Katolicki wraz z obecnymi władzami próbuje powrócić do idei średniowiecza, jeszcze sprzed czasów odrodzenia. I to dosłownie. Stanowią poważne zagrożenie.
W ciągu jednego wieku odrodzenia stało się więcej, niż przez 10 wieków średniowiecza.
Odrodzenie to inaczej renesans, to trzeba zaznaczyć. Mówimy tutaj o renesansie.
Wynaleziono kołowrotek, wekslowanie pieniędzy, miedzioryt, młyn wodny, porcelanę, kompas.
Rozwinęła się nawigacja, zaczęto badać, czy da się dłużej utrzymać jakoś pod wodą.
Rozwinięto też badania nad anatomią człowieka.
Idee renesansu miały głęboki wpływ na rozwój nauki. Renesans był okresem wielkich osiągnięć intelektualnych i kulturowych, a idee, które pojawiły się w tym czasie, miały głęboki wpływ na sposób, w jaki ludzie myśleli o świecie.
Myśliciele renesansowi byli w stanie wprowadzić nowy sposób myślenia o świecie przyrody, co doprowadziło do ponownego zainteresowania nauką. Myśliciele renesansowi byli również w stanie ożywić ideę postępu, a to miało znaczący wpływ na rozwój nauki.
Renesans był czasem wielkich zmian, a idee, które pojawiły się w tym czasie, miały głęboki wpływ na rozwój nauki.
Idee oświecenia miały znaczący wpływ na rozwój nauki. Oświecenie było okresem wielu osiągnięć intelektualnych i kulturowych.
Myśliciele renesansowi interesowali się światem przyrody i odkrywaniem jego tajemnic. Wierzyli, że wiedza to potęga i że dzięki zrozumieniu świata przyrody mogą zdobyć nad nim kontrolę. Doprowadziło to do okresu wielkich odkryć naukowych, ponieważ renesansowi myśliciele zastosowali swoje przenikliwe umysły do badania świata przyrody. Dokonali oni ważnych odkryć w wielu dziedzinach, od astronomii po anatomię.
Idee renesansu pomogły również położyć fundamenty pod rewolucję naukową, która miała nastąpić kilka wieków później. Rewolucja naukowa była okresem dramatycznego postępu w naszym rozumieniu świata przyrody i nie byłaby możliwa bez idei, które pojawiły się w czasie renesansu.
To było tak, że przez 10 wieków średniowiecza uważano, iż biblia zawiera wszystkie odpowiedzi i nie ma co dalej szukać wiedzy. Wszystko jest zdecydowane z góry przez Boga i tak ma być.
W epoce renesansu na szczęście zaczęto odchodzić od tego poglądu i przestano uważać biblię za główne źródło wiedzy w Europie. Doprowadziło to do postępu w dziedzinie anatomii, fizyki, matematyki. Dzięki odejściu od poglądu uznania biblię za główne źródło wiedzy teraz żyjemy średnio 75 lat, a nie 30.
Renesans był okresem, w którym ludzie zaczęli na nowo odkrywać klasyczne dzieła Grecji i Rzymu. Doprowadziło to do ponownego zainteresowania ideami starożytnych, a w szczególności ich wiedzą naukową i matematyczną. To z kolei miało duży wpływ na rozwój nauki.
W okresie renesansu naukowcy tacy jak Kopernik i Galileusz zaczęli kwestionować tradycyjny pogląd na wszechświat. Zaproponowali oni nowe, bardziej dokładne modele układu słonecznego, które opierały się na dokładnych obserwacjach i eksperymentach. Te pomysły ostatecznie doprowadziły do rozwoju nowoczesnej astronomii i fizyki.
Podobnie w oświeceniu nastąpił rozwój nowej wiedzy medycznej. Lekarze tacy jak Andreas Vesalius i William Harvey dokonali znacznego postępu w naszym rozumieniu ludzkiej anatomii i fizjologii. Ich praca położyła podwaliny pod nowoczesną medycynę.
Krótko mówiąc, idee oświecenia miały głęboki wpływ na rozwój nauki. Podważając tradycyjne poglądy i proponując nowe, dokładniejsze modele, myśliciele renesansowi położyli podwaliny pod wiele przełomowych odkryć naukowych w kolejnych stuleciach.