Czy zbyt długi sen szkodzi?
Czy zbyt długi sen szkodzi? Czy spanie za długo szkodzi organizmowi? Jaka jest optymalna ilość snu u dorosłego człowieka? A jaka u dzieci i młodzieży? Czy jak śpię za długo, to szkodzę sobie?
7 Odpowiedzi
Optymalny czas snu mówi się, że jest to 8 godzin. Oczywiście jak się obudzisz wcześniej, to nie ma sensu się zmuszać do spania. Natomiast z tego co sam doświadczam, to jak pośpię zbyt długo to odczuwam ból głowy i karku. Przeczytałem też gdzieś, że w przypadku mężczyzn za długi, a także za krótki sen powodują przybieranie na masie. Jakoś inaczej wygląda to u kobiet.
Gdy za długo śpię, wmuszam w siebie sen mimo iż rano się obudzę, to potem chce mi się spać jeszcze przez około 2-3 godziny po przebudzeniu. Czasem też towarzyszy temu ból głowy.
Długi sen nie jest zdrowy, zdrowo jest jedynie, gdy śpisz tyle, ile potrzebuje twój organizm.
Jeśli rano masz problemy ze zwleczeniem się z łóżka, to mogą być objawy depresji.
Długi sen jest szkodliwy, dlatego nie należy przesadzać z jego długością. Faktem jest, że po zbyt wielu godzinach snu może boleć głowa, albo kark. Ja po czymś taki czuję się nieprzytomny, choć teoretycznie powinienem się wyspać.
Ja też jestem bardziej senna i ociężała im dłużej śpię. A im wcześniej wstaje, tym bardziej przejrzyście myślę, mam więcej czasu i mam lepsze pomysły. Więc wolę trochę się przemęczyć, ale wstać wcześniej.
Jeśli ktoś nie dosypiał przez kilka dni, to może potem spać dłużej danego dnia. Np. jak ktoś potrzebuje 7 godzin snu, a śpi przez kilka dni 5-6 godzin, to potem jak pośpi 9 godzin jednego dnia, to raczej nic się nie stanie.
Większość ludzi potrzebuje od 7 do 8 godzin snu na dobę. Jednak niektórzy ludzie potrzebują więcej snu, a niektórzy mniej. Niektórzy ludzie funkcjonują najlepiej przy 6 godzinach snu, podczas gdy inni mogą potrzebować nawet 10 godzin snu (głównie dzieci i osoby starsze).
Nie ma dowodów na to, że spanie więcej niż potrzebujesz jest szkodliwe. W rzeczywistości, uzyskanie wystarczającej ilości snu jest ważne dla dobrego zdrowia. Wystarczająca ilość snu może pomóc Ci utrzymać zdrową wagę, poprawić nastrój i zmniejszyć ryzyko rozwoju przewlekłych chorób.
Spanie dłużej niż potrzebujesz nie daje Ci dodatkowej energii. W rzeczywistości może sprawić, że poczujesz się ociężały i rozleniwiony. Może również utrudniać skupienie i koncentrację.
Jeśli regularnie śpisz więcej niż potrzebujesz, może to być oznaką choroby, takiej jak bezdech senny, albo depresja. Może to być również efekt uboczny przyjmowania niektórych leków. Jeśli uważasz, że możesz spać za dużo, porozmawiaj z lekarzem.