Czy kultura hellenistyczna jest połączeniem kultury greckiej i krajów wschodu?
Czy kultura hellenistyczna jest połączeniem kultury greckiej i krajów wschodu? Czym charakteryzowała się kultura hellenistyczna?
Jaka jest definicja kultury hellenistycznej? Jakie są przykłady kultury hellenistycznej?
3 Odpowiedzi
Kultura hellenistyczna odnosi się do okresu historii starożytnej Grecji od śmierci Aleksandra Wielkiego w 323 roku p.n.e. do końca okresu hellenistycznego w 31 roku p.n.e.
Okres hellenistyczny rozpoczął się wraz z podbojami Aleksandra i zakończył wraz z jego śmiercią. Charakteryzował się nową falą greckiej kolonizacji, która zakładała greckie miasta i królestwa w Azji i Afryce, oraz rozprzestrzenianiem się greckiej kultury poprzez ekspansję greckiego imperium. W okresie tym powstały nowe filozofie i nauki, a także rozwinęły się nowe formy sztuki i literatury.
Termin „hellenistyczny” pochodzi od greckiego słowa Ἑλληνιστής (Hellēnistḗs), którym określano wyznawcę hellenizmu, ruchu kulturowego opartego na badaniu i naśladowaniu kultury greckiej. Termin ten pochodzi od rzymskiego historyka Polibiusza (200-118 p.n.e.), który używał go do opisania Greków swoich czasów.
Okres hellenistyczny charakteryzował się wieloma ważnymi zmianami w społeczeństwie greckim. Jedną z najważniejszych był wzrost znaczenia miasta-państwa, czyli polis. Polis było centrum greckiego życia politycznego, gospodarczego i społecznego i to właśnie w okresie hellenistycznym zaczęła się rozwijać koncepcja miasta kosmopolitycznego, czyli miasta otwartego dla wszystkich Greków, niezależnie od ich miejsca pochodzenia.
Kolejną istotną zmianą był rozwój handlu, który doprowadził do powstania nowych instytucji bankowych i finansowych oraz powstania klasy kupieckiej. Wzrost bogactwa i dobrobytu w okresie hellenistycznym doprowadził również do nowej fali greckiej kolonizacji.
Kultura hellenistyczna jest amalgamatem kultury greckiej i krajów wschodnich. Termin „hellenistyczny” jest używany do opisania rozprzestrzeniania się kultury greckiej w całym świecie śródziemnomorskim po śmierci Aleksandra Wielkiego w 323 r. p.n.e.
W tym okresie powstały największe imperia w historii świata, w tym Macedońskie, Seleucydów, Ptolemeuszy i Rzymskie. Kultura i język grecki rozprzestrzeniły się w tych ogromnych imperiach i miały głęboki wpływ na rozwój cywilizacji zachodniej.
Tak, kultura hellenistyczna jest połączeniem kultury greckiej i krajów wschodnich.
Widać to w sposobie, w jaki kultura ta zapożyczała się zarówno ze Wschodu, jak i z Zachodu, tworząc unikalną mieszankę tradycji.
Na przykład w okresie hellenistycznym powstało miasto-państwo, które było wyraźnie grecką formą rządu. Jednocześnie jednak w tym okresie w greckim świecie rozpowszechniły się religie Wschodu, takie jak zoroastryzm.
To mieszanie się kultur doprowadziło do powstania bogatego i żywego okresu historycznego, który nie przypominał niczego, co miało miejsce wcześniej.