Skąd się wzięły drzewa? Jak powstają drzewa?
Skąd się wzięły drzewa? Jak powstają drzewa? Skąd się biorą drzewa? Z jakiego kraju pochodzi najstarsze drzewo na świecie?
5 Odpowiedzi
Drzewa to rodzaj roślin, które mają wysokie, zdrewniałe łodygi. Są one jednym z najbardziej obfitych rodzajów roślin na Ziemi i odgrywają istotną rolę w wielu ekosystemach.
Drzewa zazwyczaj rosną z sadzonek, które są młodymi roślinami, które nie rozwinęły jeszcze zdrewniałej łodygi. Gdy siewka urośnie wystarczająco wysoko, zacznie wytwarzać tkankę drzewną, z której ostatecznie powstanie pień i gałęzie drzewa.
Drzewa żyją zazwyczaj przez wiele lat, a niektóre gatunki mogą żyć przez setki, a nawet tysiące lat. Podczas swojego życia drzewa mogą zapewnić schronienie i domy dla wielu różnych gatunków zwierząt, a także pomagają regulować klimat i środowisko.
Drzewa są niezbędne dla życia ludzi na naszej planecie. Produkują olbrzymią ilość tlenu, pochłaniają dwutlenek węgla, regulują wilgotność i temperaturę.
Bez drzew następuje pustynnienie. Pustynia nie nadaje się do życia dla człowieka.
Sahara kiedyś była jednym, wielkim zielonym obszarem. Głupota ludzka doprowadziła do powstania największej pustyni na świecie.
A dość świeży przypadek głupoty ludzkiej i pustynnienia stanowi Morze Aralskie.
W krajach trzeciego świata wycina się drzewa pod uprawy np. kakaowca, ponieważ korporacje z Europy i Ameryki nieuczciwie traktują tamtejszych rolników.
Drzewa to rodzaj roślin, które istnieją od milionów lat. Zazwyczaj powstają z nasion, które kiełkują i wyrastają w drzewo. Z czasem drzewa mogą stać się bardzo duże i mogą żyć przez wiele lat. Niektóre z najstarszych drzew na świecie mają ponad 5 000 lat!
Drzewa to rośliny drzewiaste, które mają pojedynczy pień i są zazwyczaj wyższe od krzewów. Drzewa są integralną częścią naturalnego krajobrazu, zapewniają cień i schronienie dla dzikich zwierząt, a także produkują tlen i pomagają regulować klimat na Ziemi.
Uważa się, że pierwsze drzewa pojawiły się na Ziemi około 370 milionów lat temu, w okresie dewońskim. W tym czasie świat był zupełnie inny, a większość powierzchni pokrywały rozległe bagna i gęste lasy. Pierwsze drzewa były małe i krzewiaste, miały prymitywne liście i prosty system korzeniowy. Z czasem drzewa ewoluowały i różnicowały się, stając się w końcu olbrzymami, które widzimy dzisiaj.
Drzewa powstają w wyniku procesu zwanego wzrostem wtórnym, który polega na pogrubianiu i wydłużaniu pni i korzeni. Dzieje się tak, gdy komórki w warstwie kambium (cienka warstwa aktywnie rosnących komórek tuż pod korą) dzielą się i rosną, powodując zwiększenie obwodu drzewa. W miarę wzrostu drzewa jego ciężar musi być podtrzymywany przez silną sieć korzeni, które zakotwiczają je w ziemi.
Pierwsze rośliny drzewiaste pojawiły się około 400 milionów lat temu – na przełomie syluru (~445-400 milionów lat temu) i dewonu (~400-360 milionów lat temu). Były to widłaki, skrzypy oraz pierwotne paprocie drzewiaste.
Co do pierwszego drzewa jako naprawdę drzewa, a nie tylko rośliny drzewiastej:
Pierwszą rośliną uznawaną za drzewo był rosnący około 385 milionów lat temu Eospermatopteris. Była to występująca na bagnach, bardzo słabo ukorzeniona roślina o długim i gładkim, często bulwiasto rozszerzonym u dołu pniu, z wierzchołka którego wyrastał niewielki pióropusz mocno rozgałęziających się gałązek. Przypuszcza się, że Eospermatopterisy miały kluczowe znaczenie dla późniejszej kolonizacji lądu przez zwierzęta, ponieważ produkowały tlen, a także, użyźniając glebę swoimi szczątkami, tworzyły środowisko dla innych roślin.
Najstarszym drzewem na świecie jest najprawdopodobniej liczący sobie prawie 10 tysięcy lat świerk pospolity nazywany Old Tjikko, który znajduje się w Parku Narodowym Fulufjället w Szwecji.