Dlaczego podczas płaczu mamy katar?
Dlaczego podczas płaczu mamy katar? Co jest przyczyną tego, że gdy płaczemy, to musimy smarkać? Czemu pojawia się katar, gdy płaczemy?
6 Odpowiedzi
Bo jak zaczynają nam lecieć łzy to zaczyna się oczyszczać cały sysyem połączony. Czyli też nos. Nie wiem czy zauważyliście, ze wtedy też człowiek się bardziej ślini. Wszystko idzie w ruch jak się płacze.
Podczas płaczu produkuje się dużo większa niż normalnie ilość płynu łzowego. Normalnie ma on za zadanie utrzymanie stale wilgotnego oka. Jak płaczemy to mamy nadwyżkę tego płynu. Jakaś jego część ciągle nawilża oczy, inna leci po policzkach jako łzy, kolejna wyparowuje, a to co zostaje to spływa właśnie do nosa. Rozrzedza śluz, który normalnie tam jest i katar gotowy.
Łzy z oka mogą spływać do nosa, stąd katar.
Gdy brałem kiedyś antybiotyk w formie kropli do oczu po zabiegu laserowym, to musiałem naciskać u góry nasadę nosa, aby antybiotyk nie spływał mi do nosa.
Podczas płaczu w naszych oczach produkowana jest znacznie większa ilość płynu łzowego, niż w warunkach normalnych. Wówczas służy on do utrzymania stałej wilgotności oka, natomiast podczas płaczu jest go nadmiar. Pewna jego część nawilża oko, inna spływa po policzkach, jeszcze inna wyparowuje, a reszta spływa do nosa. Wtedy miesza się z regularnym śluzem i go rozrzedza. Przez to katar nieraz leje się nam z nosa strumieniami.
Normalne i naturalne zjawisko. Może nieco wkurzające, ale zdrowe.
Płacz prowadzi do wydzielania łez, które zazwyczaj spływają po twarzy. Jednak część łez jest odprowadzana do tylnego końca nosa przez mały kanał łzowy.
Kiedy płaczesz, produkujesz więcej łez niż zwykle, co zmusza kanał łzowy do odprowadzania nadmiaru płynu do nosa.
Ten dodatkowy płyn miesza się z naturalnym śluzem nosa, tworząc efekt podobny do kataru. To jest powód, dla którego podczas intensywnego płaczu możemy odczuwać „katar”.
ale czemu zaczyna sie oczyszczac?? jaki jest mechanizm?? p…sz cos a nawet nie wiesz czemu tak sie dzieje