Jakie badania na trzustkę trzeba wykonać?
Jakie badania na trzustkę trzeba wykonać? Gdy są problemy z trzustką, albo podejrzenie problemów, jakie trzeba zrobić badania? Jakie badania krwi wykonuje się? Czy same badania krwi coś wykażą?
Jak zdiagnozować zapalenie trzustki?
5 Odpowiedzi
Przy podejrzeniu jakichkolwiek problemów z trzustką, zdecydowanie powinno się zrobić badanie ultrasonograficzne (tzw. USG) jamy brzusznej. Oprócz tego zaleca się badania laboratoryjne obejmujące poziom amylazy w surowicy krwi i w oczy oraz poziom lipazy w surowicy.
Istnieje kilka różnych testów, które mogą być wykonane w celu zdiagnozowania problemów z trzustką. Najczęstszym testem jest USG jamy brzusznej, który może pomóc ocenić rozmiar i kształt trzustki.
Inne badania, które mogą być zlecone to tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, lub endoskopowe USG. Badania krwi, takie jak panel lipidów lub poziom amylazy i lipazy, mogą być również zlecone w celu sprawdzenia, czy nie występuje zapalenie trzustki.
Jeśli masz problemy z trzustką, będziesz musiał przejść szereg badań w celu oceny powagi problemu i określenia najlepszego kursu leczenia. Niektóre z badań, które mogą wymagać poddania się obejmują:
- Badanie fizyczne. Pomoże to lekarzowi określić, czy występuje obrzęk lub ból w jamie brzusznej.
- Badania krwi. Badania te mogą pomóc w identyfikacji wszelkich nieprawidłowości w trzustce lub w poziomach enzymów produkowanych przez trzustkę.
- Badania obrazowe. Badania te mogą pomóc w stworzeniu obrazu trzustki i wszelkich obecnych w niej nieprawidłowości. Wspólne badania obrazowe stosowane do oceny trzustki obejmują tomografię komputerową, rezonans magnetyczny i endoskopowe badania ultrasonograficzne.
- Pobieranie próbek tkanek. W niektórych przypadkach lekarz może wymagać pobrania próbki tkanki trzustki w celu zbadania obecności pewnych chorób lub stanów. Może to być wykonane poprzez biopsję lub operację.
Istnieje kilka różnych testów, które mogą być wykonane w celu zdiagnozowania problemów z trzustką. Najczęstszym testem jest test funkcji trzustki, który mierzy ilość enzymów produkowanych przez trzustkę. Inne badania obejmują badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, które mogą pomóc w identyfikacji wszelkich blokad lub nieprawidłowości w trzustce.
Mogą Ci zrobić różne badania – USG, badanie krwi, rezonans magnetyczny.
To zależy od dolegliwości. Lekarz Cię odpowiednio skieruje. A jak Cię nie skierował i zastanawiasz się, jakie badania zrobić, to umów się na wizytę do lekarza rodzinnego lub np. gastrologa.