Czy fizyka jest potrzebna na medycynie?
Czy fizyka jest potrzebna na medycynie? Czy warto mieć jakąś wiedzę z fizyki, jeśli chcę studiować medycynę? Czy na studiach medycznych jest fizyka?
4 Odpowiedzi
Tak właściwie to tak, jest potrzebna. Chociażby przy samej rekrutacji na studia. W tym roku (czyli w rekrutacji na rok akademicki 2022/2023) na większości uczelni najczęściej wymaganymi przedmiotami maturalnymi były biologia, chemia, matematyka oraz właśnie fizyka. Oprócz tego – istnieje nawet takie pojęcie jak „fizyka medyczna”; dotyczy ono działu fizyki wykorzystującego pojęcia, teorie i metody fizyczne w zastosowaniach medycznych takich jak np. profilaktyka, diagnostyka, terapia oraz rehabilitacja.
Tak, fizyka może się przydać na studia i jak chcesz iść na medycynę, a z fizyki czujesz się pewnie, to warto zdać maturę z fizyki. Takie rzeczy, jak chociażby rezonans magnetyczny, to głównie fizyka.
Ja musiałam zdawać maturę z fizyki, takie były wymagania na uczelni aby mieć maturę z fizyki najlepiej.
Fizyka jest potrzebna w medycynie. Wiadomo, że nie wszystkie działy fizyki, np. z astronomią wiele wspólnego nie będzie, ale takie rzeczy jak kształt i twardość narządów, temperatura, drgania itd. – to wszystko jest fizyka.
Fizyka odgrywa pewną rolę w medycynie, jednak nie jest tak kluczowa jak biologia czy chemia.
Wiedza z fizyki jest wymagana tylko do trzeciego semestru, podczas gdy znajomość biologii i chemii jest potrzebna na dłuższy okres.
W niektórych specjalizacjach, takich jak okulistyka, fizyka może być ważniejsza.
Warto zaznaczyć, że na niektórych kursach na uczelniach medycznych nauczany jest przedmiot biofizyka, który zawiera praktyczne ćwiczenia z USG, EKG i spektroskopii.