Przyczyny i objawy depresji poporodwej
Jakie są przyczyny depresji poporodowej? Dlaczego niektóre kobiety cierpią na depresję poporodową? Jakie są objawy depresji poporodowej? Kiedy występuje i ile trwa depresja poporodowa?
Jakie są objawy depresji poporodowej?
4 Odpowiedzi
Objawy depresji poporodowej częściowo przypominają zwykłą depresję, ale jest ich więcej. Te przypominające zwykłą depresję to obniżony nastrój, niechęć do podejmowania działań, brak apetytu, problem z podejmowaniem decyzji, nie chce się wstać z łóżka rano, zmęczenie i osłabienie.
Może też być poczucie, że jest się złą matką, że źle się opiekuje dzieckiem. Poczucie bezradności. Problemy ze snem.
Depresję poporodową mogą wywołać komplikacje podczas ciąży, albo niepewność co do przyszłości dziecka (brak ojca, problem z ojcem lub rodziną). Gdy ciąża nie była planowana i matka ma wątpliwości co do tego, czy podjęła właściwą decyzję, to też jest nierzadko przyczyna.
W naszym kraju niestety aborcję traktuje się jak ciężkie przewinienie i nawet 14-15 latkom każe się rodzić dzieci, co w XXI wieku jest barbarzyństwem.
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn depresji poporodowej, w tym zmiany hormonalne, brak snu, stres i izolacja.
Zmiany hormonalne mogą odgrywać rolę, ponieważ podczas ciąży i zaraz po porodzie, poziom hormonów estrogenu i progesteronu gwałtownie spada. Te zmiany hormonalne mogą wywołać objawy depresji.
Niedobór snu jest kolejną potencjalną przyczyną, ponieważ nowi rodzice często mają problemy z uzyskaniem wystarczającej ilości snu. Może to prowadzić do zmęczenia, drażliwości i niepokoju, które mogą przyczynić się do depresji.
Czynnikiem może być również stres, ponieważ rodzice mogą czuć się przytłoczeni wymaganiami związanymi z opieką nad nowym dzieckiem.
Wreszcie, izolacja może być problemem, ponieważ nowi rodzice mogą czuć się odcięci od swoich przyjaciół i rodziny. Może to prowadzić do poczucia samotności i rozpaczy.
Objawy depresji poporodowej mogą obejmować dowolne lub wszystkie z następujących:
- Utrzymujący się smutek lub uczucie „pustki” Utrata zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność
- Brak energii i zmęczenie
- Bezsenność lub zbyt częste spanie
- Zmiany w apetycie, powodujące utratę lub przyrost wagi
- Niepokój, drażliwość lub wahania nastroju
- Poczucie winy, bezwartościowości lub beznadziejności
- Utrata koncentracji i skupienia
- Natrętne myśli o śmierci lub samobójstwie
Objawy te mogą utrzymywać się przez tygodnie, a nawet miesiące po porodzie i mogą zakłócać zdolność kobiety do opieki nad dzieckiem i wykonywania innych codziennych zadań.
Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, zwróć się o pomoc do swojego lekarza lub specjalisty od zdrowia psychicznego.