Dulsevia a alkohol – czy można pić alkohol, biorąc Dulsevia?
Czy ktoś z was przyjmował lub przyjmuje lek o nazwie Dulsevia? Czy można pić alkohol, stosując Dulsevia? Czy Dulsevia wchodzi w interakcję z alkoholem? Czy piwo, wino, wódka, brandy, rum, whisky, nalewka, bimber lub likier są dozwolone? Czy też nie wolno pić żadnego alkoholu do czasu, aż przestanę brać ten lek?
9 Odpowiedzi
Dulselvia zawiera duloksetynę.
Gdy duloksetynę łączy się z alkoholem, może dojść do poważnego uszkodzenia wątroby.
Dodatkowa ciekawostka – pacjenci poniżej 18 roku życia na początku przyjmowania duloksetyny mogą tracić wagę. Ale normuje się to po pół roku.
Pani doktor odradziła mi picie alkoholu. Więc jej słucham i nie piję.
Gdy zażywamy antydepresanty i pijemy jednocześnie alkohol, znacznie wzrasta ryzyko uzależnienia od alkoholu. Alkohol może też nasilić działanie leku. Jeśli pić, to co najwyżej symboliczny kieliszek.
Tak właśnie skończył mój wujek, jak ktoś napisał powyżej. Brał antydepresanty (ale nie wiem, czy ten) i zaczął pić. Jak zaczął, tak nie mógł przestać. Zmarł po jakichś 3 latach. zapił się na śmierć.
Trzeba uważać, jeśli bierzesz leki powodujące senność. Są to leki wydawane na receptę przez lekarza. Zaliczamy do nich benzodiazepiny, silne leki przeciwbólowe, leki przeciwhistaminowe, leki przeciwpsychotyczne oraz fenobarbital.
W takiej sytuacji lekarz musi podjąć decyzję, czy przepisywać, czy nie.
Nie wolno łączyć z inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO). Nie należy przyjmować leku Dulsevia z inhibitorem monoaminooksydazy (IMAO) lub w krótkim odstępie czasu – odstęp 2 tygodnie – po odstawieniu stosowania IMAO.
Przykłady leków IMAO:
- moklobemid (lek przeciwdepresyjny)
- linezolid (antybiotyk)
Jednoczesne przyjmowanie IMAO z wieloma lekami wydawanymi na receptę, w tym właśnie z lekiem Dulsevia, może spowodować ciężkie działania niepożądane. Nawet może wystąpić zagrożenie życia pacjenta.
Jeśli odstawiasz IMAO, musi upłynąć 14 dni i możesz brać Dulsevia.
Jeśli odstawiasz Dulsevia, musi minąć 5 dni, zanim weźmiesz IMAO.
Nie powinny też być przyjmowane jednocześnie doustne leki przeciwzakrzepowe lub leki przeciwpłytkowe. Zwiększa się znacznie ryzyko krwawienia.
Dulsevia nie jest również zalecana z lekami zwiększającymi stężenie serotoniny:
- tryptofan,
- tryptany,
- tramadol,
- selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny – np. fluoksetyna i paroksetyna,
- selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny – wenlafaksyna,
- petydyna,
- trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (np. klomipramina, amitryptylina),
- ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum).
Wymienione powyżej leki i suplementy zwiększają ryzyko działań niepożądanych. Jeśli podczas stosowania któregoś z tych leków razem z lekiem Dulsevia wystąpią jakiekolwiek nietypowe objawy, należy skonsultować się z lekarzem jak najszybciej.
Jeśli masz jakieś wątpliwości to najlepiej zapytać lekarza.
Lekarzem nie jestem, ale ja nie łączyłabym leku Dulsevia z alkoholem.