Jak utylizuje się azbest (eternit)? Czy eternit można zakopać w ziemi?
Jak utylizuje się eternit? Czy eternit / azbest można zakopać w ziemi? Czy można samemu rozebrać dach z eternitu? Czy eternit jest bardzo szkodliwy?
2 Odpowiedzi
Azbest jest bardzo szkodliwy dla człowieka. Potoczna nazwa to eternit. Największą szkodliwość wykazuje podczas rozbiórek i chęci utylizacji. To włókienka chemiczne, które odpadają z powłoki wchodzą do naszego organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Tam osiadają, sprzyjając rozwojowi nowotworów i chorób układu nerwowego, oddechowego czy krążeniowego.
Obecnie przepisy zakazują utylizacji azbestu na własną rękę. Jest wiele profesjonalnych film, które są odpowiednio zabezpieczone do tego rodzaju działań.
Początkowo azbest zostaje zwilżony i zneutralizowany specjalnym preparatem sklejającym jego włókna. Zdjęte z dachu płyty azbestowe pracownicy zapakują w szczelne worki. Następnie są transportowane do specjalnych kwater. Zmoczony materiał zostaje owinięty folią i znów zmoczony. Kolejno układa się go specjalnym sposobem, trzy metry pod ziemią. Dopiero wtedy materiał jest zakopywany. To jedyny i bezpieczny sposób utylizacji eternitu, który nie jest szkodliwy dla środowiska i ludzi.
Owszem, eternit jest bardzo szkodliwy. Może wywoływać np.:
- choroby płuc [azbestoza (pylica azbestowa), rak płuc, zmiany opłucnowe, międzybłoniak opłucnej],
- raka krtani,
- raka oskrzeli,
- raka nerek,
- raka jajników.
Nie można samodzielnie ściągać go z dachu. Powinna się tym zająć specjalistyczna firma, która następnie zajmie się również utylizacją.
Wiem, że sposobem na utylizację eternitu jest przetransportowanie go do specjalnych kwater, gdzie zostaje namoczony, owinięcie folią, ponownie zamoczenie, ułożenie specjalnym sposobem na głębokości 3 metrów pod ziemią, a następnie zakopane. Ponoć to sposób najbezpieczniejszy zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska.