Czy zapisy ołówkiem znikają po kilku latach?
Czy to prawda, że jak piszemy lub rysujemy coś ołówkiem, to wyblaknie (zniknie) po kilku latach?
16 Odpowiedzi
Sporo chyba zależy od tego w jakich warunkach te rysunki będą przechowywane. Jak np za szkłem to będzie to już jakąś bariera dla np promieni UV które nawet druk po jakimś czasie rozjaśnia
Tak, znikają po latach, lepiej długopisem lub piórem, jeśli chcesz zapisać coś, co będzie dłużej, a najlepiej wydrukować na drukarce.
Jeśli chcesz mieć trwałe zapisy, najlepiej piórem, ostatecznie dobrym długopisem. Ołówek zniknie po kilku latach, nawet jak w dobrych warunkach będzie przechowywane, to i tak zniknie. Zajrzyj w swoje zeszyty z zerówki, jeśli masz, zapisy będą ledwie widoczne lub wcale.
Zapisy ołówkiem znikają po latach. Jeśli w zerówce pisałeś ołówkiem i masz gdzieś zeszyty, to sprawdź sobie. Będą puste albo prawie puste. Zapisy ołówkiem znikają.
Zapisy ołówkiem znikają po latach. Po ilu latach dokładnie znikną, to zależy, w jakich warunkach jest przechowywany dany zeszyt czy inny przedmiot z zapisami zrobionymi ołówkiem. Zależy też od siły nacisku podczas pisania.
Zapisy ołówkiem znikają i to dość szybko, więc koniecznie pisz długopisem lub piórem, jak chcesz aby coś miało dłuższą trwałość. Ołówek po paru latach będzie ledwie widoczny, jeśli całkiem nie zniknie. Zależy gdzie przechowujesz zapisy i jak często z nich korzystasz,
Ołówek jest dobry do szkicowania, nie do pisania. Dlatego jak tylko to możliwe, dzieci w szkole uczy się pisać długopisem lub piórem i nie robi się zapisów ołówkiem. Zapisy ołówkiem bardzo szybko potrafią zniknąć.
Tak, zapisy ołówkiem nie są tak trwałe, jak zapisy długopisem i czy piórem. Dlatego też ołówek jest tak rzadko zetrzeć gumką.
Gdyby tak księgowa pisała wszystko ołówkiem, wszystko byłoby po 20 latach nieważne 🙂
Ja mam zeszyt z zerówki i już po 20 latach prawie nic w nim nie widać. Mam też inny zeszyt, który jest pusty, możliwe że też jest z zerówki i on był zapisany, ale wszystko zniknęło. Jednak nie jestem pewien na 100%.
Zdaje się, że jest w specjalistycznych sklepach plastycznych spray, który utrwala prace ołówkiem i węglem. Warto spróbować tego. I pewnie miejsce przechowywania też jest istotne.
Ołówek GRAFITOWY ma to do siebie, że zostawia TRWAŁY ślad o ile nie zostanie użyta gumka do wytarcia lub zmiany zapisu. Dlatego używa się go do zapisu naukowych danych pomiarowych w dziennikach (wykonanych ze specjalnego papieru dokumentacyjnego), które mają przetrwać w archiwach setki lat. Nie rozpuści go żaden rozpuszczalnik, jest odporny na typowe czynniki, jakie mogą wystąpić w archiwum – z wyjątkiem pożaru. Ale ten zniszczy nawet konstrukcje żelazne…
Podejrzewam, że to zależy od tego, jakiego ołówka się używa. Ja mam jakiś zeszyt z zerówki, w którym praktycznie już nic nie widać, pewnie miałem jakiś tandetny ołówek.
Jak chcesz zapisać coś ważnego to lepiej zrobić to długopisem lub piórem. Jakiś mazak chyba też da radę. A najlepiej to jeszcze zeskanować i zapisać gdzieś na twardym dysku. Oczywiście, jeśli to jest coś naprawdę bardzo ważnego 🙂
Myślę, że dla pewności lepiej napisać coś długopisem niż ołówkiem. Ewentualnie to, co zostało napisane ołówkiem można utrwalić Fiksatywą w spray’u. Nie jest to wcale drogie, a pomoże zachować rysunki albo zapiski zrobione ołówkiem.
Jeśli kartki zapisanej ołówkiem nie zabezpieczysz specjalnym lakierem to może wszystko zniknąć.
Zapisy ołówkiem są trwałe i nie znikają po kilku latach, o ile są chronione przed rozmazaniem, rozlaniami i światłem.
Grafit, z którego głównie wykonane są rysiki ołówka, jest wysoce światłotrwały, co oznacza, że nie blaknie pod wpływem światła.
Odpowiednie warunki przechowywania, takie jak zabezpieczanie rysunków ołówkiem przed rozmazaniem za pomocą sprayu utrwalającego, pergaminu, papieru woskowanego lub papieru do przechowywania, mogą pomóc w utrzymaniu jakości zapisów.