Jakie reakcje nazywamy reakcjami endotermicznymi?
Jakie reakcje nazywamy reakcjami endotermicznymi? Jakie reakcje są reakcjami endotermicznymi? Które reakcje możemy określić jako reakcje endotermiczne?
7 Odpowiedzi
Reakcje endotermiczne to te reakcje, które pochłaniają ciepło z otoczenia do układu reagującego. Przykładem może być reakcja rozkładu: CaCO3 _temp._͕ CaO + CO2↑
Reakcja endotermiczna jest reakcja chemiczną, dla której bilans wymiany ciepła z otoczeniem jest ujemny.
Ujmując to bardziej prostymi slowami, jest to reakcja, która pochłania ciepło z otoczenia.
Warto jeszcze dodać, że w konwencji termodynamicznej, w której bilans cieplny rozpatruje się nie od strony otoczenia, lecz od strony samego układu, reakcje endotermiczne mają wynik cieplny dodatni. To dlatego, że pochłaniają ciepło, czyli zyskują energię z zewnątrz, w związku z czym całkowita energia wewnętrzna układu rośnie.
Przykłady takich reakcji endotermicznych to rozpuszczanie chlorku amonu w wodzie, a także mieszanie wody i saletry amonowej czy też reakcja kryształów oktahydratu wodorotlenku baru z suchym chlorkiem amonu
Reakcje endotermiczne to reakcje, w których dochodzi do wzrostu temperatury. Temperatura rośnie, ponieważ reakcja jest endotermiczna.
Reakcje endotermiczne to reakcje, w których dochodzi do wymiany energii między środowiskiem i układem. W tym przypadku energia jest przenoszona do środowiska zewnętrznego, a nie do układu.
Reakcje endotermiczne to takie, które wymagają dostarczenia energii do systemu, aby się zakończyły. Można to zrobić na dwa sposoby: poprzez dostarczenie ciepła (energia kinetyczna) lub przez dostarczenie energii chemicznej w postaci reaktywnych cząsteczek lub jonów (energia potencjalna).