Czy tęcza to zjawisko fizyczne? Czy tęcza jest zjawiskiem fizycznym?
Czy tęcza to zjawisko fizyczne? Zaliczamy tęczę do zjawisk fizycznych, czy też tęcza nie jest zjawiskiem fizycznym? Wie ktoś z was coś w tej kwestii?
8 Odpowiedzi
Tak, tęcza to zjawisko fizyczne. Wszystko, co zachodzi w atmosferze to są pewnego rodzaju zjawiska fizyczne.
Mój przedmówca się myli. Tęcza to nie jest zjawisko fizyczne.
Czym jest zjawisko fizyczne?
Zjawisko fizyczne to przemiana, wskutek której zmieniają się właściwości fizyczne danego ciała bądź też obiektu fizycznego.
Zjawiskami fizycznymi są zmiany i procesy, które zachodzą w przyrodzie i które możemy obserwować gołym okiem, jak chociażby na wiosnę (albo nawet zimą) topnienie lodu. Czy w szklance topnienie lodu z lodówki.
Aby zjawiska fizyczne mogły zajść, potrzebna jest do tego odpowiednia siła. Siły to inaczej różne oddziaływania, np. oddziaływania podstawowe jak oddziaływanie magnetyczne, elektryczne, grawitacyjne lub oddziaływania pochodne, np. międzycząsteczkowe czy tarcie.
W dziedzinie chemii czasami dodatkowo doprecyzowuje się, że zjawiskiem fizycznym jest przemiana, która nie jest reakcją chemiczną, chociaż z punktu widzenia fizyki reakcja chemiczna też jest zjawiskiem fizycznym zachodzącym na poziomie cząsteczek.
Tęcza to jest moi drodzy zjawisko optyczne i meteorologiczne. Zjawisko to występuje w postaci wielobarwnego łuku. Łuk ten powstaje w wyniku rozszczepienia światła widzialnego. Tym światłem widzialnym jest promieniowanie słoneczne, załamujące się i odbijające wewnątrz licznych kropli wody. Krople wody mogą pochodzić z deszczu albo mgły. Mają mają kształt zbliżony do kulistego.
Rozszczepienie światła następuje w wyniku zjawiska dyspersji, powodującego różnice w kącie załamania światła o różnej długości fali przy przejściu z powietrza do wody i z wody do powietrza.
Światło widzialne to nic innego, jak postrzegalna wzrokiem część widma promieniowania elektromagnetycznego i w zależności od tego, jaką fala ma długość, postrzegane jest w różnych barwach.
Kiedy światło słoneczne przenika przez kropelki deszczu, woda rozprasza światło białe (mieszaninę fal o różnych długościach) na składowe o różnych długościach fal (różnych barwach) i oko ludzkie widzi wtedy wielokolorowy łuk. A niedokształcone oko ludzkie żyjące w ciemnocie postrzega to jako magiczne zjawisko, na końcu którego jest garnek złota.
Zjawiska optyczne zaliczamy do zjawisk fizycznych. Tak więc nie myli się Amadeusz, lecz myli się „nie fizyczne”. Tęcza to jest zjawisko fizyczne. Potrzebna jest do tego światło i woda (załamanie światła w wodzie), jest to zjawisko optyczne, czyli zjawisko fizyczne.
W tym roku ani razu nie widziałem tęczy. Nie wiem, czy to w wyniku zmieniającego się klimatu, czy przez przypadek. Największą tęczę widziałem 2 lata temu, akurat opuściłem pewne lokalne biuro rachunkowe infakt i szedłem ulicą i była tak piękna, wyraźna tęcza, że aż zaparło mi dech w piersi.
Ktoś powyżej pisze że tęcza to jest wielobarwny łuk, ale z tego co mi wiadomo tęcza jest okrągła i nie ma kształt łuku. Więc chyba bardziej wielobarwny okrąg. Tęcza nie jest zjawiskiem fizycznym.
Tak, tęcza jest zjawiskiem fizycznym. Tęcza powstaje, gdy światło słoneczne przechodzi przez kropelki wody w powietrzu, powodując ich załamanie i powstanie kolorów tęczy. Konkretne kolory, które są widoczne w tęczy, zależą od kąta, pod jakim światło uderza w kropelki wody.
Tak, tęcza jest zjawiskiem fizycznym. Tęcza jest spowodowana przez załamanie i odbicie światła słonecznego przez kropelki wody w atmosferze. Kolory tęczy powstają w wyniku ugięcia różnych długości fal światła pod różnymi kątami, gdy przechodzą one przez kropelki wody.