Czy mgła to koloid? Czy mgła ma cień?
Czy mgłę zaliczamy do koloidów? Czy mgła to koloid? Czy mgła ma cień? Czy też mgła nie rzuca cienia?
3 Odpowiedzi
Tak, mgła jest koloidem. Koloid to mieszanina dwóch substancji, w której jedna z nich jest równomiernie rozproszona w drugiej. We mgle małe kropelki wody są zawieszone w powietrzu.
Mgła ma cień, choć może on nie być tak widoczny jak cień stałego obiektu. Dzieje się tak dlatego, że mgła składa się z bardzo małych cząsteczek, które rozpraszają światło we wszystkich kierunkach.
Tak, mgła jest koloidem. Koloid to mieszanina, w której cząsteczki są zawieszone w ośrodku, ale są na tyle duże, że nie osiadają. Mgła jest mieszaniną kropelek wody zawieszonych w powietrzu.
Mgła ma jednak cień. Kiedy światło świeci na mgłę, część światła jest rozproszona we wszystkich kierunkach. Obejmuje to kierunek w stronę widza, co sprawia, że mgła wydaje się jasna.
Jednak część światła jest również rozpraszana w innych kierunkach, z dala od widza. Oznacza to, że do widza dociera mniej światła z kierunku słońca i widz widzi ciemniejszy obszar.
Mgła jest rzeczywiście koloidem! Koloid definiuje się jako mieszaninę dwóch substancji, w której jedna jest drobno rozproszona w drugiej. W przypadku mgły, substancją rozproszoną są kropelki wody, a medium rozpraszającym jest powietrze. Mgła może mieć cień, jeśli za nią znajduje się źródło światła; cień będzie rzucany przez kropelki wody znajdujące się we mgle.