Jak rozpoznać anginę? Jak wygląda gardło?
Jak rozpoznać anginę? Jak wygląda gardło przy anginie? Czym się różni angina od zapalenia gardła? Czy angina może przejść sama? Jakie są pierwsze objawy anginy?
2 Odpowiedzi
Pierwszymi objawami anginy są gorączka, osłabienie, katar, chrypka oraz ból gardła; łatwo więc pomylić ją z grypą czy nawet ze zwykłym przeziębieniem.
Od zapalenia gardła różni się ona przyczyną choroby; zapalenie gardła wywołane jest przez wirusy, z kolei angina – przeważnie przez bakterie z grupy paciorkowców.
Anginę łatwo odróżnić od innych chorób po trzech rzeczach. Otóż kiedy to właśnie ona nas dopadła, migdałki i łuki podniebne gardła są charakterystycznie zabarwione w wyniku nadmiernego przekrwienia tkanek; nazywa się je wówczas „malinowymi”. Oprócz tego na migdałkach znajduje się biały (czasem żółtawy) nalot (który może być połączony z obecnością wysięku ropnego), a bólowi gardła towarzyszą również ból i powiększenie węzłów chłonnych.
Angina w żadnym wypadku nie przejdzie sama; zawsze wymaga antybiotykoterapii. Nieleczona lub nieodpowiednio leczona angina może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak:
- ropień okołomigdałkowy,
- zapalenie ucha środkowego,
- zapalenie węzłów chłonnych,
- zapalenie zatok,
- gorączka reumatyczna (mogąca objawić się pod postacią zapalenia mięśnia sercowego i stawów),
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- zapalenie płuc,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Z czego jednakże dwa ostatnie występują w rzadkich przypadkach.
Angina to stan, który powoduje obrzęk i stan zapalny w migdałkach i jest to infekcja bakteryjna. Migdałki to dwa małe, okrągłe węzły chłonne znajdujące się w tylnej części gardła. Objawy mogą obejmować ból gardła, gorączkę, ból głowy, zmęczenie i trudności w przełykaniu.
Gardło może wydawać się czerwone i spuchnięte, a migdałki mogą być pokryte ropą. Leczenie anginy wymaga zastosowania antybiotyków. W niektórych przypadkach, zapalenie migdałków może wymagać operacji usunięcia migdałków.