Jakie substancje tworzą z wodą koloidy?
Jakie substancje tworzą z wodą koloidy? Czy możecie podać przykłady substancji, które nie rozpuszczają się w wodzie, tworząc koloidy?
4 Odpowiedzi
Koloidy powstają, gdy cząsteczki jednej substancji są zawieszone w innej. W koloidzie cząsteczki są równomiernie rozmieszczone w całej mieszaninie i nie są rozpuszczalne w cieczy. Kiedy woda jest mieszana z substancją, która tworzy koloid, otrzymana mieszanina jest nazywana roztworem koloidalnym.
Wiele różnych substancji może tworzyć koloidy z wodą. Niektóre przykłady obejmują:
- mydło
- mleko
- krew
- dym
- glina
- mąka
- skrobia kukurydziana
Wiele substancji może tworzyć koloidy z wodą. Przykładem są cząstki gliny, kurz, dym, a nawet niektóre duże cząsteczki, takie jak białka. Kiedy te cząsteczki są zawieszone w wodzie, nie osiadają ani nie mieszają się z wodą, lecz pozostają w niej równomiernie rozproszone. Skutkuje to mętnym wyglądem.
Wiele substancji tworzy koloidy z wodą, w tym zarówno ciała stałe, jak i ciecze. Na przykład, gdy cukier zostanie dodany do wody, tworzy koloid znany jako zawiesina. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki cukru są zbyt duże, aby rozpuścić się w wodzie, więc pozostają zawieszone w cieczy. Podobnie, gdy mleko zostanie dodane do wody, również tworzy koloid znany jako emulsja. Dzieje się tak dlatego, że kuleczki tłuszczu mlecznego są zbyt duże, aby rozpuścić się w wodzie, więc pozostają zawieszone w cieczy.
Kleje i farby też tworzą koloidy z wodą. A także lakiery tworzą koloidy po zmieszaniu z wodą.
Co do cukru to nie byłabym taka pewna.