Z czego robi się wosk? Jak powstaje wosk?
Z czego robi się wosk? Jak powstaje wosk? Co wykorzystuje się do produkcji wosku? Jak wygląda produkcja wosku? Pytam zarówno o wosk kosmetyczny, jak i wosk do świec.
3 Odpowiedzi
Wosk jest bardzo szeroko stosowany w naszym świecie do różnych celów. W dzisiejszych czasach wybór wosków do produkcji świec jest bardzo szeroki.
Obecnie na świecie do produkcji świec najczęściej jest używana parafina. Parafina to białawy produkt naftowy otrzymywany podczas produkcji olejów bazowych w procesie odparafinowania. Jest to tani surowiec do wyrobu świec, idealny do masowej produkcji. Ale jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, zdecydowanie nie jest to najlepszy wybór, aby mieć świecę wysokiej jakości.
Kolejny surowiec to wosk sojowy. Pojawił się w świecie produkcji świec stosunkowo niedawno. Wosk sojowy jest naturalną i zrównoważoną alternatywą dla parafiny ropopochodnej. Jest wytwarzany z mieszaniny olejów sojowych i roślinnych poprzez podniesienie temperatury topnienia takiego oleju poprzez uwodornienie. Taki wosk jest przyjazny dla środowiska, ponieważ soja jest odnawialnym surowcem naturalnym. Ponadto jest przyjazna dla naszego zdrowia, ponieważ nie zawiera toksycznych substancji i produktów naftowych, możemy palić świecę bez szkody dla siebie.
Najbardziej znany i ceniony jest wosk pszczeli, jest prawdopodobnie najstarszym woskiem używanym do wyrobu świec. Jego produkcja jest całkowicie oparta na naturze i pszczołach. W podbrzuszu pszczół powstają gruczoły woskowe, z których później przygotowywany jest finalny bio produkt. Im lepsza jest rodzina pszczół miodnych, tym więcej może produkować wosku. Po zebraniu końcowego produktu pszczelego jest on następnie filtrowany i oczyszczany jeszcze kilka razy za pomocą specjalnych urządzeń i dopiero wtedy możemy nalewać świece.
Wyróżniamy jeszcze wosk kokosowy. Wykorzystywany do produkcji świec jest obecnie jedną z najbardziej naturalnych alternatyw dostępnych na świecie. Chociaż to właśnie naturalny wosk z kokosa jest najlepszy dla zdrowia i urody, cena wciąż jest niezwykle wysoka, więc szukać się rozwiązań i stosuje się mieszanki z innymi olejami.
Do depilacji stosuje się wosk w różnych formach, rodzajach, a nawet zapachach. W skład wchodzą głównie naturalne i syntetyczne woski, żywice oraz dodatki, np. barwniki.
Wosk zbudowany jest z atomów węgla i wodoru. Stosunek tych atomów określa rodzaj wosku. Na przykład parafina składa się tylko z atomów węgla i wodoru, natomiast wosk pszczeli zawiera atomy węgla, wodoru i tlenu.
Wosk może być wytwarzany w różnych procesach, ale najbardziej powszechnym jest proces zwany „zmydlaniem”. Proces ten polega na połączeniu oleju lub tłuszczu z zasadą (taką jak ług) w celu stworzenia mydła. Mydło jest następnie łączone z wodą i gotowane, aż stanie się gęstą, kremową cieczą. Po ostygnięciu wlewa się je do form i pozostawia do stwardnienia.
Zdecydowana większość wosków stosowanych komercyjnie pochodzi z ropy naftowej. Istnieje wiele różnych rodzajów wosków na bazie ropy naftowej, z których każdy ma swoje unikalne właściwości. Najczęściej spotykane woski to parafina, wosk mikrokrystaliczny i woski naturalne, takie jak wosk pszczeli i wosk carnauba.
Parafina jest najbardziej podstawowym rodzajem wosku na bazie ropy naftowej. Powstaje w wyniku destylacji ropy naftowej do postaci ciekłej, a następnie schłodzenia jej do momentu zestalenia. Parafina jest stosunkowo miękka i łatwa w obróbce, co sprawia, że jest popularnym wyborem dla świec, past i innych produktów domowych.
Wosk mikrokrystaliczny powstaje w wyniku dalszej rafinacji parafiny. Proces ten usuwa zanieczyszczenia i tworzy wosk, który jest twardszy i bardziej kruchy niż parafina. Wosk mikrokrystaliczny jest często używany w zastosowaniach przemysłowych, takich jak smary, masy uszczelniające i izolacja elektryczna.
Woski naturalne, takie jak wosk pszczeli i wosk carnauba, również pochodzą z ropy naftowej, ale przechodzą inny proces rafinacji, który nadaje im wyjątkowe właściwości. Wosk pszczeli jest bardziej miękki i elastyczny niż inne woski, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania w kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry.
Wosk Carnauba jest jednym z najtwardszych wosków naturalnych, co sprawia, że jest popularnym wyborem w przypadku wosków samochodowych i past do mebli.