Co się dzieje z oszczędnościami i lokatami, gdy bank upada?
Gdy mam dużo pieniędzy na koncie, albo mam pozakładane lokaty w banku, co się z tym wszystkim dzieje, gdy bank upadnie? Czy odzyskam moje pieniądze?
5 Odpowiedzi
Upadłość banku raczej nie bywa nagła, zazwyczaj już rynek wie, że bank zbliża się ku upadłości. I już jest chętny na przejęcie jakiś inny gracz.
Jeżeli boisz się trzymać pieniądze w banku, to się nie bój. Albo trzymaj w kilku, najlepiej z różnym kapitałem (z różnych krajów).
Jeśli zaś masz bardzo duże pieniądze, warto nie trzymać tego w gotówce, lecz np. w formie biżuterii, nieruchomości itd. Czegoś, co na pewno dużo nie utraci na wartości. Albo ewentualnie odzyska wartość. Waluta to bardzo niestabilne narzędzie przechowywania oszczędności.
Zazwyczaj banki w złej sytuacji są przejmowane przez inne banki. Nie słyszałem jeszcze o sytuacji – poza wielkimi krachami na giełdzie – aby bank upadł i ludzie stracili kasę. Ale takie krachy to były ze dwa lub trzy razy w całej historii.
Trzymanie dużych kwot w formie gotówki nie jest bezpieczne. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy mamy taki niestabilny rząd. Znacznie lepiej zainwestować w nieruchomości lub złoto. Ja kupiłem sobie złota na w. kruk przez internet, jest tam złoto inwestycyjne.
Kiedy bank upada, wszystkie jego oszczędności i depozyty zostają zamrożone. Oznacza to, że klienci nie mają dostępu do swoich pieniędzy, dopóki bank nie będzie w stanie ponownie rozpocząć działalności. W niektórych przypadkach bank może być w stanie ponownie otworzyć się w ciągu kilku dni, ale w innych przypadkach może to potrwać tygodnie lub nawet miesiące. W międzyczasie klienci nie będą mogli używać swoich pieniędzy do robienia zakupów lub płacenia rachunków.
Kiedy bank upada, wszystkie jego oszczędności i depozyty zostają utracone. Oznacza to, że wszystkie pieniądze, które zaoszczędziłeś w tym banku przepadają i nie będziesz miał do nich dostępu. Ponadto przepadają również wszelkie depozyty, które zostały złożone w tym banku. To może być druzgocący cios dla ludzi, którzy mają swoje oszczędności życia przechowywane w banku, ponieważ nagle znajdą się bez żadnych pieniędzy.
Czasami jest tak, że państwo interweniuje w takiej sytuacji, aby ludzie nie stracili pieniędzy. Szczególnie w Europie, gdzie patrzy się na interesy obywateli. W USA panują znacznie surowsze warunki, ciężej się tam żyje i trudniej jest przetrwać.