Jakie pojazdy są uprzywilejowane?
Jakie pojazdy są uprzywilejowane? Czy możecie podać wykaz pojazdów uprzywilejowanych? Jakie pojazdy zaliczamy do uprzywilejowanych? Na pewno straż pożarna, ratownictwo medyczne i policja, co jeszcze oprócz tych 3 najbardziej znanych?
2 Odpowiedzi
Istnieje wiele różnych rodzajów pojazdów uprzywilejowanych, ale niektóre z najczęstszych obejmują pojazdy ratunkowe, pojazdy rządowe i pojazdy VIP.
Pojazdy ratunkowe mają zazwyczaj pierwszeństwo na drogach, aby pomóc zapewnić, że mogą dotrzeć do celu tak szybko, jak to możliwe. Pojazdy rządowe często otrzymują specjalne przywileje ze względu na znaczenie osób, które przewożą.
Pojazdy dla VIP-ów zazwyczaj otrzymują specjalne przywileje, aby pomóc zapewnić bezpieczeństwo i ochronę osób znajdujących się w środku.
Pojazdy uprzywilejowane to takie, które wysyłają sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie w tym samym czasie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi.
Określenie pojazdu uprzywilejowanego obejmuje także wszelkie pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.
Pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy:
- zespołu ratownictwa medycznego
- Policji
- jednostek ochrony przeciwpożarowej
- jednostki ratownictwa chemicznego
- Straży Granicznej
- Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
- Agencji Wywiadu
- Centralnego Biura Antykorupcyjnego
- Służby Wywiadu Wojskowego
- Służby Kontrwywiadu Wojskowego
- Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej
- Służby Więziennej
- Służby Ochrony Państwa
- straży gminnych (miejskich)
- Służby Parku Narodowego
- podmiotów uprawnionych do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa wodnego
- podmiotów uprawnionych do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa górskiego
- Inspekcji Transportu Drogowego
- Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywany przez Służbę Celno-Skarbową
- innych jednostek, w sytuacji gdy jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzi – na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych