Czy w przyszłości państwa narodowe znikną?
Czy w przyszłości państwa narodowe znikną? Co się stanie z państwem narodowym w przyszłości? Czy narody mają sens? Czy będą miały w przyszłości?
2 Odpowiedzi
Tak jak państwa powstały, tak szybko się mogą skończyć. Obecnie jest wiele organizacji międzynarodowych, które zrzeszają wiele państw typu UNIA czy NATO. Organizacje te dążą do ujednolicenia przepisów i praw człowieka, więc w pewien sposób wykluczają państwa i dane narodowości. Wszystko ma stać się jednolite dla wszystkich. Ma to jakieś plusy, ale niesie ze sobą duże zagrożenie skumulowania się władzy w jednym miejscu i zarządza wszystkim i wszystkimi jednostkami.
Myślę, że taka teoria jak najbardziej jest możliwa, chyba, że ludzie zawrócą z tej ścieżki zagłady.
Ja zgadzam się z moją przedmówczynią.
Podział na państwa narodowe, podobnie jak dawniej podział na plemiona, to zawsze był powód do wojen i konfliktów i powoli on traci sens w dobie globalizacji, szybkiego przepływu informacji, kontaktu między ludźmi w różnych miejscach planety, łatwym podróżowaniu.
Wiadomo, że fajnie, jak pewne lokalne kultury i zwyczaje będą pielęgnowane, ale powinno się dążyć do ujednolicenia przepisów, standardów życia, wsparcia społecznego, otworzyć granice.
Dawniej takie państwa, jak Francja, Niemcy, Polska czy Włochy były podzielone na wiele mniejszych plemion lub mini-państw. Teraz to są jednolite społeczności.
Unia Europejska i inne organizacje integrują państwa ze sobą coraz bardziej.
W przyszłości prawdopodobnie będziemy mieć jedną, globalną społeczność, lub znacznie mniej państw podzielonych regionami.
Takie ruchy, jak próba separacji kraju Basków w Hiszpanii, separacja śląska w Polsce czy separowanie się innych małych społeczności nie mają dziś najmniejszego sensu.
Gdyby Kosowo nie otrzymało pomocy z Unii, połowa z nich powymierałaby z głodu po separacji.
Obecnie cała planeta musi działać jak jeden mąż, aby zatrzymać ocieplanie się klimatu. To jest najpoważniejszy problem obecnie.