Jak wykryć / rozpoznać dnę moczanową?
Ktoś z was choruje może na dnę moczanową? Jakie mieliście objawy, zanim na dobre ta dna moczanowa się objawiła. Jak można wykryć dnę moczanową? Jak ją rozpoznać? Jakie badania powinno się zrobić, jeśli się ma podejrzenia dotyczące dny moczanowej?
6 Odpowiedzi
Wrastające paznokcie to może być jeden z objawów dny moczanowej. Tak mi powiedział podolog. Ale jak tam gdzieś jeden paznokieć wrasta, to raczej nie, bardziej jak są zaczerwieniani u większości paznokci u rąk i nóg. Wtedy to zły znak.
Najczęściej wrastające paznokcie jednak są spowodowane czymś innym – złe obuwie, za długo w obuwiu itd. Oczywiście jeśli chodzi o nogi.
Bóle w stawach to także może być objaw dny moczanowej. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że możesz mieć dnę moczanową, najlepiej się zbadać. Im szybciej dna moczanowa zostanie wykryta, tym lepiej dla Ciebie. Przy dnie moczanowej pewne rzeczy trzeba wykluczyć z diety.
Zrób sobie badania laboratoryjne. Zbadają Ci krew i mocz, może jeszcze coś. Wybierasz sobie typ badania i miasto, termin i robisz badania.
Warto, nie ma co czekać. Im szybciej wykryjesz dnę moczanową, tym lepiej. A jeśli wcale nie masz dny moczanowej, ale martwisz się, że masz, to tym gorzej. Gdyż myślenie o tym, że jest się chorym, źle wpływa na zdrowie.
Mogą Ci puchnąć i boleć Cię stopy. Jeśli cokolwiek Ci puchnie lub boli Cię bez powodu, trzeba się koniecznie zbadać. Dna moczanowa to chyba tylko choroba mężczyzn, albo głównie występuje u mężczyzn. U kobiet rzadziej albo wcale.
Ważne jest, aby szukać oznak obrzęku i bólu w stawach. Jest to często najbardziej zauważalny objaw dny moczanowej i może być dość poważny.
Dodatkowo, skóra wokół dotkniętego stawu może być czerwona i ciepła w dotyku.
Innym częstym objawem jest sztywność dotkniętego stawu, co może utrudniać poruszanie się. Jeśli uważasz, że możesz doświadczać dny moczanowej, ważne jest, abyś udał się do lekarza, aby mógł on prawidłowo zdiagnozować i leczyć ten stan.
Podagra jest formą zapalenia stawów, która charakteryzuje się nagłymi, ciężkimi atakami bólu, zaczerwienienia i obrzęku w stawach. Jest to spowodowane gromadzeniem się kwasu moczowego we krwi, który następnie krystalizuje się w stawach, powodując stan zapalny.
Istnieje kilka sposobów na rozpoznanie podagry. Najbardziej oczywistym jest nagły początek silnego bólu, zaczerwienienia i obrzęku w stawach. Często towarzyszy temu gorączka. Inne objawy to sztywność stawów, zmęczenie i ogólne złe samopoczucie.