Czy komornik może zająć konto, na które wpływa emerytura?
Czy komornik może zająć konto, na które wpływa emerytura? Jakiego konta nie zablokuje komornik? Ile komornik musi zostawić na koncie bankowym?
1 Odpowiedź
Tak jak najbardziej, może zająć takie konto. Komornik musi jednak postępować zgodnie z prawem, nie może on samodzielnie decydować o wysokości kwoty, jaka ma być zajęta z emerytury osoby zadłużonej. Zanim wpłynie ono na konto bankowe ZUS nalicza kwoty zajęcia. Po odliczeniu danej sumy dokonanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenie jest przelewane na konto bankowe świadczeniobiorcy. Jeżeli dłużnik zaciągnął kredyt z małżonkiem, podczas egzekucji komorniczej będą pobierane należności z obu wynagrodzeń. Emerytury z KRUS, czyli rolnicze, także podlegają egzekucjom komorniczym. Obowiązują tu takie same zasady jak w przypadku świadczenia emerytalnego z ZUS.
W zależności od źródła zadłużenia wyróżnia się trzy progi procentowe, tyle w danej sytuacji może pobrać komornik:
- 25 proc. emerytury – przy zaległych kredytach, pożyczkach czy zadłużeniach za czynsz;
- 60 proc. emerytury – przy należnościach alimentacyjnych;
- 50 proc. emerytury – przy zaległościach za pobyty w domach pomocy społecznej czy zakładach opiekuńczo-leczniczych i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych.
Jeżeli długi emeryta nie wynikają z wyżej wymienionych komornik pozostawi na koncie równowartość 75 proc. najniższego świadczenia, czyli 916,07 zł. Wysokość zadłużenia nie ma żadnego wpływu na kwotę wolną od zajęcia komorniczego z emerytury.