Jak pozbyć się komornika z emerytury?
Jak pozbyć się komornika z emerytury? Jak zabezpieczyć emeryturę przed komornikiem? Czy da się jakoś to zrobić? Ile procent może maksymalnie zabrać komornik z emerytury?
1 Odpowiedź
Zawsze warto spróbować polubownie załatwić sprawę, a ostatecznie po prostu spłacić swoją należność. Komornik nie zabierze całej emerytury, gdyż musi pozostawić środki niezbędne do przeżycia. Komornik jest urzędnikiem państwowym i działa w rygorze obowiązujących go przepisów. Cały proces jest bowiem zautomatyzowany. Komornik kontaktuje się bowiem z ZUS lub KRUS w celu poznania przysługujących dłużnikowi świadczeń. Następnie następuje zajęcie komornicze emerytury.
Wysokość jest uzależniona od rodzaju zadłużenia:
- maksimum 25% emerytury może zabrać komornik, jeśli dług powstał skutek niespłacania pożyczek, kredytów lub czynszu
- maksimum połowa wysokości emerytury zostanie zajęta, jeśli zadłużenie powstało przez brak opłaty za pobyt w placówce opiekuńczej, zakładzie leczniczym lub zakładzie społecznym
- do 60% emerytury zabierze komornik, jeżeli wierzytelność jest długiem alimentacyjnym
Żeby pozbyć się komornika warto skontaktować się z wierzycielem i spróbować negocjować z nim warunki spłaty. Najpierw warto zastanowić się u kogo mam dług. Nie zawsze naszym wierzycielem jest firma, u której powstał dług. W niektórych przypadkach dług został przekazany innej firmie. Warto to sprawdzić, aby mieć świadomość z jakim wierzycielem mamy do czynienia, czy jest to zwykła firma, czy firma windykacyjna lub skupująca długi.
Podczas kontaktowania się z osobą lub instytucją, u której jesteś zadłużony, warto przemyśleć strategię działania. W trakcie negocjacji z wierzycielem trzeba bowiem określić nasze oczekiwania. Może być nim prośba o umorzenie długu lub dojście do porozumienia i podpisanie ugody z wierzycielem np. na spłatę rat. Jest spora szansa, że dojdziecie do porozumienia, które jest przecież korzystne dla obu stron. Im szybciej rozwiążesz tę kwestię, tym krócej będzie trwała egzekucja komornicza.