Czy wróble są pożyteczne?
Mam dość nietypowe pytanie – czy wróble są w jakiś sposób pożyteczne? Czy sposób ich życia, odżywania jest jakoś przydatny szczególnie dla człowieka lub całego ekosystemu? (np. tak jak pszczoły są potrzebne?)
11 Odpowiedzi
Z reguły wróble postrzegane są przez ludzi jako szkodniki, bo ich dieta to m.in. nasiona, ale odżywiają się też gąsienicami i dorosłymi owadami, pisklęta karmi owadami i z tego względu wróbel jest pożyteczny.
Wróble chętnie kąpią się w piasku lub wodzie. Są agresywne wobec innych małych ptaków. Łatwo się uczą poprzez naśladownictwo.
Mimo iż trochę brudzą i hałasują, to ich śpiew jest przyjemny dla ucha i tak jak wspomniałem powyżej, są przydatne w walce z owadami (szkodnikami).
Wróble są nie tylko pożyteczne. Wróble są niezbędne dla naszego środowiska. Kilkadziesiąt lat temu, gdy w Chinach rządził pajac Mao Tse Tung (Zedong), zorganizowano kampanię, aby wytępić wszystkie wróble, ponieważ uznawano je za szkodniki. Oczywiście wszystkich wróbli nie wytępiono, ale wytępiono większość.
Poskutkowało to klęską żywiołową (głód), ponieważ owady zaczęły pożerać plony.
Wróble co prawda też żywią się ziarnami, ale spora część ich diety to owady i wróbli w żadnym wypadku nie trzeba tępić i powinny być pod ochroną.
Tak, wróble są pożyteczne i chyba są pod ochroną. Raz widziałam, jak ktoś strzelał do wróbli, zadzwoniłam po policję, przyjechali i długa pogadanka była, chyba facet dostał mandat. Zgłosiłam go anonimowo, nie wie że to ja. Można tak.
Pytanie nie powinno brzmieć „czy wróble są pożyteczne”, tylko „dlaczego wróble są pożyteczne” 🙂 Oczywiście że są pożyteczne. Dzięki nim mamy co jeść. Gdyby nie wróble, robactwo zjadłoby nam zboża, być może też owoce. Jak masz wróble w swojej okolicy, doceniaj je. Nie wolno strzelać do wróbli, są pod ochroną.
Każde zwierze i każdy owad jest w jakiś sposób pożyteczny. No może poza szerszeniami i osami.
Wróble wybijają szkodniki – również takie szkodniki, które mogą niszczyć uprawy.
Krótko mówiąc – wróbel to dobry przyjaciel rolnika i chroni uprawy.
Wróble są bardzo pożyteczne, co już wystarczająco opisano powyżej i dodatkowo są pod ochroną. Więc jeśli przychodzą wam do głowy głupie pomysły, wybijcie je sobie i szanujcie wróble. I jak widzicie, że wróblom dzieje się krzywda, trzeba to zgłaszać odpowiednim służbom.
Dla mnie każde stworzenie jest ważne i pożyteczne. Nigdy nie mogłabym zrobić krzywdy żadnemu stworzeniu. Nawet pająki z domu wyprowadzam żywe (męża to trochę denerwuje, ale nie zabrania mi tego).
Wróble są bardzo pożyteczne. Oczywiście jak robią sobie u Ciebie przed wejściem do domu co roku gniazdo i defekują przed wejściem (ja tak miałem, wynajmowałem dom) to najlepiej im to uniemożliwić wczesną wiosną, aby w danym sezonie się nie gnieździły w takim miejscu. Wtedy sobie znajdą gdzie indziej. Ale nie wolno ich krzywdzić i strzelać do nich.
Są to pożyteczne ptaki i trzeba je szanować i nie wolno krzywdzić. Oczywiście jak sobie robią gniazda tam gdzie nie trzeba, to należy je sobie zlikwidować, ale odpowiednio wcześnie. Nie wtedy, gdy już mają małe.
Wróble są jednymi z najbardziej powszechnych i rozpowszechnionych ptaków na świecie i odgrywają ważną rolę w wielu ekosystemach. Podczas gdy większość ludzi myśli o wróblach jako o szkodnikach, w rzeczywistości pełnią one wiele cennych funkcji.
Wróble jedzą wiele różnych owadów, w tym wiele uznawanych za szkodniki. Spożywają również nasiona chwastów, pomagając utrzymać pola rolne i ogrody wolne od niepożądanej roślinności. W niektórych częściach świata wróble są nawet uważane za cenne ptaki łowne.
Wróble pomagają również w roznoszeniu nasion wielu roślin, zapewniając nowym pokoleniom możliwość zakorzenienia się i wzrostu. I, jak wszystkie ptaki, odgrywają rolę w kontrolowaniu populacji owadów.
Choć może nie są to najbardziej efektowne ptaki, wróble pełnią wiele ważnych funkcji w świecie przyrody i należy je szanować.
Wróble są często uważane za uciążliwe ptaki, ale mogą być całkiem przydatne w niektórych aspektach. Na przykład wróble jedzą dużo owadów, więc mogą pomóc w utrzymaniu szkodników pod kontrolą. Pomagają również w rozsiewaniu nasion, co może pomóc w tworzeniu nowych siedlisk dla innych zwierząt i roślin.