Czy drzewa iglaste można wycinać?
Czy drzewa iglaste można wycinać? Czy można wyciąć świerk bez zezwolenia? Czy na wycinanie drzew iglastych trzeba mieć zezwolenie? Z tego co mi wiadomo, nie trzeba zezwolenia na drzewa owocowe.
5 Odpowiedzi
To zależy od objętości pnia danego drzewa. Od 17 czerwca 2017 są przepisy, które pozwalają wycinać iglaki o objętości nie większej niż 50 cm. Mierzy się na wysokości 5 cm od ziemi. Więc jak masz mniej niż 50 cm w obwodzie, możesz wycinać.
Tak jak napisano powyżej, poniżej 50 cm możesz wycinać. Jak masz więcej, musi być złożony wniosek od właściciela działki. Jeśli nie pod działalność wycinasz, to nic nie kosztuje. Jak pod działalność, to kosztuje. Jak złożysz wniosek, to masz 6 miesięcy od czasu oględzin, aby wyciąć. Jak nie wytniesz, to nowy wniosek.
Bardzo szybko przebiega procedura, jak wyślesz wniosek i warto to zrobić. Jak nie złożysz wniosku, wlepiane są surowe kary pieniężne.
Warto dodać, że za kadencji obecnego rządu w nadmiarze wycinane są lasy i nie wiadomo, co się dzieje z drewnem. Przez to pogarsza się jakość powietrza w naszym kraju. Przejdźcie się do jakiegokolwiek lasu – wszędzie wycinki. Będzie to powodować susze, skrajne upały, jeszcze większe wichury. Ciekawe, czy ktoś ich za to rozliczy.
W przypadku topoli obwód na 5 cm od ziemi nie może przekraczać 80 cm. Tak samo jest w przypadku klonu srebrzystego i jesionolistnego, a także w przypadku wierzb.
Jeśli chcesz wyciąć robinię akacjową, platan klonolistny lub kasztanowiec zwyczajny – 65 cm. Inne drzewa, w tym iglaki – 50 cm.
Gdy obwód przekracza, trzeba mieć pozwolenie.
Jeżeli obwód pnia drzewa iglastego na wysokości 5 cm od ziemi ma mniej niż 50 cm to możesz dowolnie wycinać takie drzewo. Jeśli zaś obwód ten przekracza 50 cm to musisz wystąpić z wnioskiem o wycięcie drzewa do właściwego urzędu. Najlepiej będzie to Twój urząd miasta lub gminy. Później należy postępować zgodnie z zaleceniami urzędnika przyjmującego wniosek.