Czy trądzik swędzi? Po czym poznać trądzik hormonalny?
Czy trądzik swędzi? Po czym poznać trądzik hormonalny? Czy trądzik hormonalny różni się czymś od innych rodzajów trądziku? Czy swędzenie to jeden z objawów trądziku? Jak rozpoznać rodzaj trądziku?
1 Odpowiedź
Trądzik hormonalny to rodzaj trądziku, który jest wywoływany zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. Pojawia się u osób dorosłych, które najczęściej ukończyły już 25 rok życia.
W przypadku trądziku hormonalnego objawy są stosunkowo charakterystyczne. Jeśli za krosty odpowiadają androgeny, wypryski są bolesne i duże, towarzyszą im często otwarte i zamknięte zaskórniki oraz łojotok. Zmiany pojawiają się na czole, brodzie, szyi i plecach. Typową lokalizacją jest też linia żuchwy. Z kolei trądzik estrogenowy tworzy na skórze pajączki oraz zmiany krostkowo-rumieniowe, którym towarzyszy świąd, uczucie swędzenia i pieczenia skóry.
Najważniejsze jest to, aby uważnie obserwować swój organizm. Skóra często jako pierwsza manifestuje, że coś dzieje się wewnątrz organizmu. Poza pogorszenie stanu cery możesz zauważyć następujące objawy:
- Zaburzenia miesiączkowania: nieregularne miesiączki, brak miesiączki, duża intensywność i ból w trakcie miesiączki, plamienia w trakcie cyklu,
- Ból piersi – bardzo intensywny, pojawiający się przed miesiączką lub w jej trakcie,
- Zaburzenia płodności – cykle bezowulacyjne lub problemy z zajściem w ciążę,
- Hirsutyzm – ciemne, mocne owłosienie typu męskiego w miejscach niestandardowych dla kobiet czyli broda, brodawki sutkowe, plecy, klatka piersiowa itd.,
- Zespół policystycznych jajników – często temu schorzeniu współtowarzyszą zmiany trądzikowe na skórze.