Jak poprawić apetyt u seniora?
Jak poprawić apetyt u seniora? Jak poprawić apetytu seniorowi? Da się jakoś pobudzić apetyt u starszej osoby? Czym karmić seniora, który nie chce jeść?
2 Odpowiedzi
Zmniejszenie ilości spożywanych przez seniora pokarmów jest w pewnym zakresie zjawiskiem naturalnym. U seniorów wraz z procesami starzenia się dochodzi do spowolnienia przemiany materii. Są oni także mniej aktywni fizycznie. Wszystko to powoduje spadek zapotrzebowania na energię.
Jest kilka domowych sposób, które mogą pomóc seniorowi poprawić apetyt:
- Przygotowując posiłki, należy wziąć pod uwagę, że senior może mieć problem z pogryzieniem twardych warzyw, a jego układ pokarmowy ze strawieniem ciężkich, tłustych potraw. Dlatego warto zadbać o to, by konsystencja, forma i rodzaje posiłków były dostosowane do wieku seniora.
- Kolejny pomysł to ulubione smaki. Każdy z nas ma swoje preferencje kulinarne. Jeśli seniorowi codziennie podaje się posiłki, których najzwyczajniej w świecie nie lubi, nie powinien dziwić brak apetytu. Warto więc ugotować coś, co trafia w gust osoby starszej, zadbać o to, by posiłek był kolorowy i ładnie wyglądał na talerzu.
- Warto też pamiętać o prostej zasadzie, że apetyt wzmaga już samo przygotowanie posiłków, najlepiej całą rodziną. Jeżeli senior ma na to ochotę, można go zaangażować we wspólne gotowanie, a najlepiej jest poprosić, by przygotował swoje popisowe danie.
- I tu chyba najważniejsza rada. Jedzenie w samotności jest przygnębiające. Znacznie lepiej jest więc jeść w towarzystwie, rozmawiając z bliskimi, żartując, omawiając bieżące życie rodziny. Jeśli pozwala na to plan dnia, warto zadbać o to, by przynajmniej jeden posiłek zjadać wspólnie przy stole. Bliskość drugiej osoby jest bardzo ważna dla seniorów.
Jeśli nadal nic się nie zmienia i senior nie chce jeść, należy skontaktować się z lekarzem, bo taki stan zagraża zdrowiu pacjenta.
Poprawa apetytu u osoby starszej może być trudna, ale istnieją pewne strategie, które mogą pomóc.
Po pierwsze, ważne jest, aby zapewnić odpowiednie spożycie płynów, ponieważ odwodnienie może zmniejszyć apetyt. Pomocne mogą być płyny takie jak woda, herbaty ziołowe i zupy.
Posiłki powinny być również przyjemne i towarzyskie. Jedzenie z przyjaciółmi i rodziną może zachęcić osobę starszą do jedzenia więcej. Jeśli osoba starsza mieszka sama, warto rozważyć dostarczanie posiłków lub wspólne wyjścia na posiłki.
Ważne jest również, aby posiłki były przyjemne, pożywne i łatwe do spożycia. Częściej podawaj mniejsze posiłki i oferuj różnorodne jedzenie. Apetyczne przekąski między posiłkami również mogą pomóc w zwiększeniu ilości spożywanych kalorii i składników odżywczych.
Ważnym czynnikiem do rozważenia jest środowisko, w którym osoba starsza spożywa posiłki. Jeśli ma ona problemy ze wzrokiem, upewnij się, że stół i naczynia kontrastują z talerzem, aby ułatwić jej widzenie. Jeśli występują problemy ze słuchem, należy prowadzić rozmowy w ciszy i unikać hałasu w tle.
Wreszcie, jeśli przyczyną zmniejszonego apetytu jest depresja lub inny problem ze zdrowiem psychicznym, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej. Lekarz lub dietetyk może pomóc w określeniu najlepszego podejścia do poprawy apetytu.