Po czym rozpoznać rydza? Jak wyglądają rydze?
Po czym rozpoznać rydze? Jak wygląda rydz? Czym charakteryzuje się rydz? Skąd mogę wiedzieć, czy dany grzyb to mleczaj rydz, czy też jakiś podobny, trujący grzyb?
2 Odpowiedzi
Rydze pojawiają się od sierpnia do listopada w lasach iglastych zwłaszcza świerkowych, na piaszczystych glebach, czasem w młodych drzewostanach.
Kapelusz rydza ma średnicę ok 4-10 cm, początkowo jest płaski, wypukły, z czasem staje się wklęśnięty, lejkowaty. Zwykle przybiera kolor pomarańczowy, łososiowy lub czerwonawy. Jego cechą charakterystyczną są koncentryczne ciemniejsze pręgi. Brzeg kapelusza jest podwinięty, a u starszych egzemplarzy dodatkowo falisty.
Blaszki rydza zwykle są ciemnopomarańczowe, gęste i wychodzą nieco na niski trzon, który ma ok 3-5 cm. Trzon jest jaśniejszy od kapelusza, z charakterystycznymi płytkimi pomarańczowymi jamkami. Po jego przełamaniu można zobaczyć puste wnętrze, najbardziej jest to widoczne u starszych osobników.
Cechą rozpoznawczą rydza jest to, że po uszkodzeniu wydziela pomarańczowe mleczko, stąd pochodzi też nazwa mleczaj. Mleczko to przypomina sok z marchewki i po kontakcie z powietrzem zielenieje.
Do tego bogatego opisu powyżej chciałbym tylko dodać, że rydz ma swój trujący odpowiednik. Ludzie, którzy się nie znają często zbierają grzyba o nazwie „wełnianka – wełnianka” – bardzo przypomina rydza. Jedyną różnicą jest to, że wełnianka na brzegach swego kapelusza ma takie postrzępione kłaczki przypominające zwisającą wełnę – stąd też nazwa. Tego grzyba należy unikać i go nie zbierać.