Największe tsunami świata
Gdzie i kiedy miały miejsce największe tsunami na świecie? Jakie jest największe tsunami, jakie zarejestrowano w historii i jakie inne wielkie tsunami miały jeszcze miejsce?
3 Odpowiedzi
Największe tsunami na świecie było tam, gdzie byście się tego nie spodziewali.
Największe tsunami miało miejsce w zatoce Lituya 9 na Alasce (USA).
W 1958 roku było tam trzęsienie ziemi o 8 stopniach w skali Richtera – bardzo mocne.
Do wody osunęło się 40 mln metrów sześciennych ziemi. Fala, która powstała w wyniku tego wydarzenia, miała wysokość 524 metry. Jest to określane przez naukowców jako megatsunami.
Na szczęście (w nieszczęściu) były jedynie dwie ofiary, ponieważ obszar był mało zaludniony.
Bardzo tragiczne tsunami miało miejsce w regionie Tōhoku w Japonii. Trzęsienie w pobliżu wybrzeża tego regionu doprowadziło do 10-metrowej fali tsunami.
Tohoku jest na wyspie Honsiu. Wydarzenie miało miejsce 11 marca 2011 roku o godzinie 14.46. Trzęsienie Ziemi miało 9 stopni w skali Richtera. Elektrownia atomowa w Fukshimie uległa uszkodzeniu.
Zmarło niemalże 16 tys. osób. Około 2.5 tys. osób nigdy nie odnaleziono.
Jednym z największych historycznie Tsunami pod kątem liczby ofiar było chyba Tsunami w starożytnej Grecji. Ono miało miejsce około 1500 r. p.n.e.
Wybuchł podwodny wulkan w miejscu współczesnej wyspy Tera. Wg badań geologów fala miała 15 metrów wysokości. Fala zalała okoliczne wyspy i kontynentalną Grecję, pochłaniając około 100 tys. ofiar.
Jedynym znanym większym pod kątem ofiar Tsunami było Tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku, być może pamiętacie to z wiadomości, było bardzo głośno.
Było podwodne trzęsienie Ziemi. Miało to miejsce 24 grudnia 2004. Trzęsienie trwało 10 minut. Siła wstrząsów przekroczyła 9 stopni w skali Richtera.
Fale uderzyły w Sumatrę, Sri Lankę, Tajlandię i nawet dotarły do Indii (południowo-wschodnie wybrzeże) oraz Somalii.
W Indonezji zginęło prawie 170 tys. ludzkich istnień, a całe tsunami pochłonęło niemal 230 tys. osób.