Za co odpowiada pień mózgu? Jakie funkcje spełnia?
Za co odpowiada pień mózgu? Jakie funkcje pełni pień mózgu? Czy mogą być jakieś choroby pnia mózgu? Jak może objawiać się jego uszkodzenie? Jak wygląda budowa pnia mózgu?
1 Odpowiedź
To jeden z najważniejszych elementów całego ustroju ludzkiego. Pień mózgu odpowiada przede wszystkim za podtrzymywanie wszystkich czynności życiowych ze względu na umiejscowienie w nim licznych, pierwotnych ośrodków życiowych. To właśnie tutaj znajduje się ośrodek oddychania, termoregulacji, regulujący pracę serca i kończyn, regulujący ciśnienie tętnicze krwi i metabolizm. W pniu mózgu znajdują się ośrodki odruchowe wzroku, słuchu i dotyku. Podsumowując, wszystkie czynności, które człowiek wykonuje w dużej mierze podświadome, mające na celu utrzymać go przy życiu, podlegają kontroli pnia mózgu.
W skład pnia mózgu wchodzą:
- śródmózgowie
- most
- rdzeń przedłużony
Jeśli chodzi o uszkodzenia i choroby pnia mózgu to najczęściej dochodzi do nich poprzez uraz głowy. Pień mózgu może zostać również uszkodzony np. u ofiar postrzału w głowę. Inną możliwą przyczyną uszkodzenia pnia mózgu jest udar tej struktury. Nieodwracalne uszkodzenie pnia mózgu może wystąpić na skutek zatrzymania krążenia. Jedną z tkanek najbardziej wrażliwych na niedotlenienie jest właśnie tkanka nerwowa. Do obumierania jej komórek dochodzić może już nawet po kilku, nawet 3-5 minutach od zatrzymania dostaw tlenu do organizmu.
Objawy uszkodzenia pnia mózgu mogą być wyjątkowo drastyczne, jak i mogą nimi być stosunkowo niewielkiego stopnia dolegliwości. W najbardziej drastycznych przypadkach u pacjentów dochodzić może do śpiączki, zaburzeń dotyczących wartości ciśnienia tętniczego krwi, spowolnienia czynności serca, a także do zaburzeń oddychania, rozległe uszkodzenie pnia mózgu doprowadza zwykle do zgonu.