Jaką siłę nazywamy siłą wypadkową?
Jaką siłę nazywamy siłą wypadkową? Co to jest siła wypadkowa? Jak obliczyć siłę wypadkową? Jakie przykłady siły wypadkowej można podać?
3 Odpowiedzi
Jak mówi platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Siła wypadkowa to siła, która zastępuje kilka różnych sił działających na ciało. Jeżeli siły działają w tę samą stronę wzdłuż tego samego kierunku, to ich wypadkowa jest różnicą wartości tych sił. Jeżeli siły działają wzdłuż tego samego kierunku w przeciwne strony, to ich wypadkowa jest różnicą wartości tych sił.”
Siła wypadkowa to siła, która jest złożona z kilku sił składowych, działających na ciało. Wyznacza się ją poprzez sumowanie wektorów siły, działających na ciało. Dobrze to widać na poniższych rysunkach:
Siła wypadkowa to suma wszelkich sił działających na dany obiekt. W kontekście fizyki, siłę wypadkową można uzyskać, dodając wektorowo wszystkie siły działające na obiekt.
Pojęcie to jest szczególnie istotne w prawie Newtona, które stwierdza, że siła wypadkowa działająca na ciało jest równa masie ciała pomnożonej przez jego przyspieszenie.
W praktyce, siła wypadkowa decyduje o tym, czy i jak obiekt się porusza – czy pozostaje w spoczynku, czy porusza się z stałą prędkością, czy przyspiesza.