Czy Wikipedia jest wiarygodna? Czy kłamie?
Czy Wikipedia jest wiarygodna? Czy kłamie? Ktoś z was korzysta z wikipedii? Ja często tam czytam jakieś informacje. Czasami wydają się wiarygodne, a czasami wydają się trochę bzdury. Jak to jest z wiarygodnością Wikipedii?
7 Odpowiedzi
Wikipedia jest wiarygodna. Zdarzą im się błędy, ale ogólnie to bardzo wiarygodne źródło informacji. Jest ona tworzona przez miliony użytkowników na świecie, tylko zaufani i sprawdzeni użytkownicy mogą weryfikować i modyfikować treść dodaną przez początkujących itd.
Ja często korzystam z wikipedii jako źródła wiedzy.
Ale oczywiście czytam też książki – dużo książek – i staram się sprawdzać informacje w kilku miejscach w internecie na dany temat. Nigdy nie opieram się wyłącznie na jednym źródle.
To zależy kiedy. Jeśli zajmujesz się jakimś zagadnieniem ściśle, na przykład na studiach, to często jesteś w stanie wyłapać błędy wikipedii. Kiedyś, kiedy jeszcze chodziłem na studia i zdarzało mi się sprawdzić tam jakieś hasło, a byłem na bieżąco z danym tematem, to widziałem sporo błędów, które nie pokrywały się z wiedzą zawartą w książkach i opracowaniach naukowych. Ten problem dotyczył polskiej wikipedii głównie. Z tego względu staram się głównie korzystać z tej angielskiej.
Pamiętam też, że jak któryś z nas studentów miał wydrukowane zagadnienia z wikipedii, to wykładowcy strasznie za to cisnęli. Do tego stopnia, że niekiedy stawiali minusy, albo kazali po zajęciach ich na konsultacje. Nie dziwi mnie to szczególnie, bo jak mówiłem, tam są błędy nadal, w niektórych zagadnieniach.
Wikipedia jest obsługiwana i kontrolowana (zgadnijcie kto ich reprezentuje w Niemczech? Beendé) poprzez backdoor log ins przez osławioną agencję (Zentral Int.). Podobnie jak youtube, facebook, linked in i google (twitter już nie, bo pan Musk ma władzę). Z Wikipedii można uzyskać przydatne info związane z tematem, ale tylko ze szczyptą prawdy w treści, reszta jest starannie zredagowana, zmanipulowana i zmodulowana, aby przekazać czytelnikowi swoje zainteresowanie poprzez krzaczek.
Większość informacji podanych na Wikipedii jest prawdziwa. Zdarzają się jakieś błędy czy pomyłki, ale przeważnie można zaufać temu portalowi.
Ja już kilka razy przejechałem się na informacjach z Wikipedii i od tamtej pory staram się traktować ją sceptycznie.
Zdarzało mi się trafiać na wpisy, gdzie jeden akapit wykluczał drugi.
Wikipedia jest źródłem informacji, które może mieć wystarczającą wiarygodność do korzystania z nich. Jednak każda strona ma swoje wady i zalety.
Wikipedia jest często aktualizowana i może być bardzo dobrym źródłem informacji, jeśli weryfikujesz dane. Jednak nie możesz całkowicie polegać na informacjach dostępnych na tej stronie, aby uzyskać ostateczne wyjaśnienie lub odpowiedź.
Ponieważ nie wszystkie informacje na stronie są sprawdzone przez ekspertów lub badaczy, może dochodzić do przypadków kłamstw lub wprowadzania w błąd czytelników. Dlatego należy podchodzić sceptycznie do informacji dostępnych na tej stronie i nie korzystać z nich jako jedynego źródła informacji.
Nie wszystko na Wikipedii jest wiarygodne. System mają dość dobry na kontrolowanie i sprawdzanie wszystkiego, ale trafiają się błędy. Niemniej jednak znaczna przewaga jest wiarygodnych informacji.