Co to jest inflacja? Na czym polega inflacja?
Co to jest inflacja? Na czym polega inflacja? Jaka jest definicja inflacji? Kto korzysta na inflacji, a kto traci? Jaki wpływ ma inflacja na gospodarkę?
W Polsce jest teraz za duża inflacja i wszystkie autorytety informują, że to bardzo źle i im wierzę. Rząd jednak ma swoją propagandę i jest zajęty oczernianiem Tuska i Unii oraz mieszaniem z błotem kogo tylko może.
Chciałem starać się o dziecko, ale w tak niepewnych czasach, kiedy wszystko drożeje z dnia na dzień, zaczyna brakować kasy, służba zdrowia jest na dnie – nie wiem, czy jeszcze nie poczekać, albo nie wyjechać za granicę.
3 Odpowiedzi
Inflacja to powszechny wzrost cen. Za tę samą kwotę można kupić zdecydowanie mniej dóbr. Sprawia to, że wartość pieniądza spada.
To, na jakim poziomie jest inflacja oblicza się na podstawie cen wszystkich towarów i usług, jakie są wykorzystywane przez gospodarstwa domowe. Są to między innymi dobra użytku codziennego, np. benzyna czy żywność; wszelkiego rodzaju usługi oraz dobra trwałe, np. sprzęt AGD i RTV.
Inflacja występuje, gdy jest za duża podaż pieniądza. Banki udzielają za dużo pożyczek, rząd drukuje pieniądze bez pokrycia. Wtedy dzieje się inflacja. Teraz mamy olbrzymią inflację i trudną sytuację gospodarczą, ponieważ rząd drukował kasę bez pokrycia, aby ją rozdawać w celu wygrania wyborów.
500+ uzasadniano zwiększeniem przyrostu naturalnego, a mamy najmniejszy przyrost w historii. Dlatego, że normalny człowiek planuje rodzinę, gdy ma mieszkanie, dom, dobrą pracę, a nie gdy dostaje 500 zł miesięcznie od Państwa. To było tylko napędzanie rozmnażania się ludzi bez wykształcenia, wyobraźni, wiedzy. Inaczej rzecz ujmując – napędzanie patologii.
Wiadomo że ten zasiłek pomógł wielu ludziom, ale nie powinien być dla wszystkich (a brali go również najbogatsi, a naszego państwa nie stać na sponsorowanie najbogatszych, nawet w Skandynawii tak się nie robi).
Inflacja to wzrost średniego poziomu cen w gospodarce. Oznacza to, że produkty i usługi kosztują więcej niż poprzednio.
Inflacja jest często powiązana z wzrostem cen surowców, na przykład ropy naftowej, która wpływa na koszty transportu i produkcji.
Dodatkowo służy do mierzenia siły nabywczej danej waluty, co oznacza, że wyższa inflacja może prowadzić do osłabienia danej waluty w stosunku do innych.
Inflacja może również wpływać na rynek akcji i obligacji, ponieważ wzrost poziomu cen może prowadzić do spadku cen akcji i obligacji.
Inflacja może również wpływać na poziom dochodu, ponieważ wzrost cen może prowadzić do spadku realnego dochodu ludności.