Jak rozpoznać cukrzycę?
Co powinno nas zaniepokoić? Jakie są pierwsze objawy, że może nam grozić cukrzyca? W jakim wieku możemy zachorować? Co zrobić, aby uniknąć cukrzycy w przyszłości, gdy mamy do niej genetyczne skłonności?
7 Odpowiedzi
Nieprzyjemny zapach moczu, sennsość, utrata wagi ze zwiększonym apetytem, częste oddawanie moczu. W każdym wieku można zachorowac…
Gdy jest podejrzenie cukrzycy, nie ma co zgadywać, tylko najlepiej zrobić badania krwi. Cukrzyca ma bardzo dużo objawów i często one pokrywają się z objawami innych chorób i ciężko stwierdzić po samych objawach, czy to cukrzyca czy coś innego.
Najlepszą opcją przy cukrzycy jest kupić glukometr i codziennie sprawdzać poziom glukozy we krwi, a nie wróżyć z objawów. Takie urządzenie nie jest drogie, bo kosztuje od około 25 złotych w górę, a jest na pewno dużo wygodniejsze niż diagnostyka z krwi pobieranej z żył w przychodni. Kiedy będzie coś niepokojącego w odczytach, będzie najłatwiej i najszybciej to zauważyć robiąc regularne pomiary.
Objawy zachowaniowe, te wymieniony tutaj i badania krwi. Najlepiej takie badania wykonywać cyklicznie co pół roku, w ten sposób kontroluje się poziom struktury krwi i jak pojawia się jakakolwiek anomalia można ją od razu wypatrzeć.
Cukrzyca może mieć bardzo nietypowe objawy których nigdy byś nie powiązał z cukrzycą. Możesz na przykład mieć bardzo często pojawiające się zapalenia pęcherza moczowego. Albo pojawiający się świąd skóry. Często nieprzyjemny zapach z ust także może być objawem cukrzycy – ale może być też objawem tego, że musisz iść wyczyścić zęby u stomatologa z kamienia i osadu.
Ponadto może być osłabienie, często pojawiająca się senność, gwałtowna utrata wagi.
Ale te wszystkie objawy mogą być także znakiem, że mamy inne problemy, na przykład za duży stres w pracy, albo depresję.
Jeśli jest jakiekolwiek podejrzenia, że możesz mieć cukrzycę, nie zaboli i nie zaszkodzi iść zrobić sobie podstawowe badanie krwi w przychodni. Jest to darmowe. Lub jakieś bardziej zaawansowane badania laboratoryjne – jest takich badań mnóstwo.
Cukrzyca to choroba metaboliczna, która może być wywołana wieloma czynnikami. Diagnozę można postawić na podstawie badania krwi, które określi poziom glukozy we krwi pacjenta.
Inne czynniki, takie jak wzrost wagi doprowadzający do otyłości, wiek, historia rodzinna i przeciwciała anty-cukrzycowe, też mogą być brane pod uwagę przy diagnozowaniu cukrzycy.
Zazwyczaj lekarz przeprowadzi wywiad i przeprowadzi badanie, aby wykluczyć inne choroby, a także wykona badania, aby ocenić objawy pacjenta.
Najczęstsze objawy tej choroby to:
- Problemy z koncentracją i zmęczenie – cukrzyca może powodować problemy z koncentracją, zmęczenie i osłabienie.
- Zaburzenia równowagi – cukrzyca zaburza równowagę ciała, szczególnie jeśli chodzi o poziomy glukozy we krwi.
- Otyłość – cukrzyca często prowadzi do otyłości, ponieważ organizm nie wykorzystuje hormonu insuliny w odpowiedni sposób.
- Uczucie pragnienia – osoby chore na cukrzycę odczuwają silne pragnienie i często zwiększają spożycie płynów.
- Widoczne zmiany skórne – cukrzyca może powodować zmiany skórne, takie jak przebarwienia, owrzodzenia i zgrubienia skóry.
- Szybkie oddawanie moczu – cukrzyca może powodować częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy.