Czy pelargonia może być w domu? Czy odstrasza komary?
Czy pelargonia może być w domu? Czy pelargonie działają odstraszająco na komary? Ktoś mi tak ostatnio mówił, ale wydaje mi się, że to bzdura.
5 Odpowiedzi
Pelargonia jest domową rośliną doniczkową, aczkolwiek podczas lata można ją uprawiać np. na tarasie. To, że odstrasza komary, jest prawdą; komary nie znoszą tego słodko-cytrynowego zapachy wydzielanego przez liście pelargonii pachnącej, który tak lubią ludzie.
Pelargonia odstrasza komary, ale jak położysz kilka pelargonii na balkonie to i tak komary będą wpadać do mieszkania. Jedyną skuteczną metodą na komary są moskitiery. I od czasu do czasu wsadzić coś do kontaktu na komary, jak Ci wpadnie np. przez drzwi od balkonu lub od domu.
Pelargonia może być w domu jak najbardziej.
Teoretycznie możesz mieć pelargonie w domu, ale musisz uważać na toksyczne soki które się mogą z niej wydostawać w przypadku uszkodzenia.
Roślinę to zazwyczaj hoduje się w ogrodzie i przechowuje zimą w domu ponieważ nie jest ona w stanie wytrzymać mrozów.
Pelargonia zyskała dużą popularność dzięki pięknym kwiatom zebranym w okazałe kwiatostany i długotrwałemu kwitnieniu, dlatego jest często uprawiana jako roślina pokojowa.
Może być uprawiana w doniczkach i na tarasach, a w przypadku pelargonii wielkokwiatowych, która jest jednoroczna, może być uprawiana na balkonie.
Pelargonie wymagają jasnego i słonecznego stanowiska, obfitego podlewania w lecie i regularnego nawożenia.
Zaleca się również przycinanie przekwitniętych kwiatostanów i suchych liści, aby zapewnić optymalne warunki uprawy. W zimie pelargonie powinny być przechowywane w jasnym pomieszczeniu o temperaturze około 6-8 stopni.
Jest bezpieczne mieć pelargonie w domu. Pelargonie są popularnymi roślinami domowymi, które nie tylko dodają uroku do wnętrza, ale również mają właściwości oczyszczające powietrze.
Są one również bezpieczne dla ludzi i większości zwierząt domowych. Jednakże, podobnie jak wiele roślin, mogą powodować lekkie podrażnienie, jeśli zwierzę je zje. Zawsze dobrze jest monitorować interakcję zwierząt domowych z roślinami.