Czy utrata węchu jest odwracalna?
Czy utrata węchu jest odwracalna? Po jakim czasie wraca węch? Co zrobić, żeby przywrócić węch? Czy są jakieś dobre witaminy przywracające zmysł węchu? Byłem przeziębiony ponad 2 tygodnie temu, już mi przeszło, ale nadal nie mam węchu. Smak też oczywiście mam w związku z tym bardzo przytępiony.
3 Odpowiedzi
To zależy od przyczyny utraty węchu. Jeśli to np. grypa czy COVID, to nie traci się węchu na stałe. Jeśli zaś to jakiś uraz, trudno powiedzieć.
W niektórych przypadkach utrata węchu może być odwracalna. Na przykład, jeśli przyczyną utraty węchu jest stosowanie leków, po ich odstawieniu wrażliwość na zapachy powinna się odzyskać.
Inne przyczyny, takie jak zatykanie się zatok, choroby zakaźne lub zaburzenia neurologiczne, mogą być leczone z powodzeniem, co może przyczynić się do poprawy wrażliwości na zapachy.
Do głównych przyczyn utraty węchu należą: uszkodzenie lub zatkanie zatok, choroby zakaźne, takie jak grypa i krztusiec, a także niektóre leki, takie jak antybiotyki, leki wzrostu i środki nasenne.
Długotrwałe narażenie na hałas może również uszkodzić narząd węchu. Poza tym zaburzenia neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona i ziarniniakowe zapalenie mózgu, również mogą prowadzić do utraty węchu.
Niemal zawsze dochodzi do odzyskania węchu prędzej czy później.