Jak zatrzymać zakola na głowie? Jak powstrzymać zakola? Sposób na zakola
Czy ktoś z was też ma problem z zakolami na głowie? Jak zatrzymać zakola na głowie? Jest na to w ogóle jakiś sposób? Czy zakola na głowie to problem wyłącznie genetyczny, czy możemy jakoś wpłynąć na to, aby nie powstawały, albo żeby powstawały wolniej?
8 Odpowiedzi
Być może masz łysienie androgenowe, czyli uwarunkowane genetycznie, odziedziczone po ojcu czy dziadku. W takiej sytuacji niewiele można zrobić.
Przyczyna łysienia androgenowego ma związek z produkcją testosteronu – włosy łonowe i włosy na twarzy rosną bardzo gęste, a włosy na głowie odwrotnie. To jest wrażliwość na jakiś tam element testosteronu i niewiele można z tym zrobić. Może też być napięta skóra głowy i pocenie się nadmierne.
Tworzące się na głowie zakola i łysienie mogą też być spowodowane czymś innym – jakąś chorobą, która powoduje wypadanie włosów, np. jakąś chorobą skóry albo chorobą wpływającą na hormony. Jeśli u nikogo w rodzinie zakola nie pojawiały się tak szybko, jak u Ciebie, warto iść do lekarza i się zbadać.
Można też zahamować zakola (ale raczej nie zatrzymać) poprzez odpowiednią dietę.
Witaminy B, E i D zatrzymują, tzn. hamują wypadanie włosów.
Witaminę D organizm sam produkuje na słońcu, tak więc staraj się codziennie pobyć w słońcu chociaż 15 minut. A jak dłużej, to posmaruj się kremem ochronnym. Ale też ta witamina jest w różnych pokarmach, np. rybach, wątróbce, płatkach, nabiale.
Wiele łysięjących ludzi ma niedobór witaminy B6, dotyczy to głównie mężczyzn.
Witamina B6 jest w fasoli, marchwii (można sobie zrobić sok z marchwii i np. do tego jabłek). Otręby i orzechy także zawierają B6 i trochę spowolnią twoje zakola.
Witamina E, czyli ostatnia z wyżej wymienionych witamin, wspomaga krążenie krwi. Witamina E jest w szpinaku, bokułach (polecam makaron ze szpinakiem). Dobre krążenie to stymulacja wzrostu włosów i dobrze wpływa na skórę głowy. Więc oprócz dbania o tę witaminę, warto też ćwiczyć – uprawiać sport.
Na pewno warto stosować jakieś szampony i odżywki, które to zahamują. Podobno też można sobie przeszczepić włosy na głowę, ale nie wiem, czy robi się to właśnie w takich sytuacjach i jak to dokładnie działa.
Pamiętajcie, że liczy się nie tylko to, co jest na głowie ale także to co jest w głowie. Oczywiście jak chcecie podrywać nastolatki, to włosy się przydadzą. Albo dziewczyny w wieku około 25 lat.
Można wypróbować jakieś wcierki z apteki lub drogerii. Ale może być tak, że i one nie pomogą. Czasami trzeba się już z tym pogodzić. Ewentualnie można umówić się na wizytę u trychologa. Może specjalista coś doradzi.
Można kupić serum do skóry głowy pobudzające naturalny porost włosów. W aptece można też zapytać o szampony wspomagające porost włosów.
Jeśli wypadanie włosów zaczyna się we wczesnym wieku, może to być problem hormonalny i można się udać do endokrynologa.
Widziałem też jakieś tabletki na wypadanie i porost włosów, ale nie wiem czy to jest bezpieczne – trzeba zrobić lepszy research, jeśli miałbyś to brać.
Łysienie jest wynikiem wielu czynników, w tym genetyki, stresu, chorób, anemii i niewłaściwej lub złej diety.
Aby zatrzymać łysienie i zapobiec powstawaniu zakoli, zaleca się przede wszystkim zmianę nawyków żywieniowych.
Zbilansowana dieta bogata w witaminy, minerały i białko pozwala utrzymać zdrowie włosów i wzmocnić ich strukturę.
Ważne jest również odpowiednie nawilżenie skóry głowy i włosów. Można to osiągnąć stosując regularnie maski do włosów i szampony zawierające olejki, które nawilżą i uchronią włosy przed uszkodzeniem.
Można spróbować mezoterapii, która polega na powierzchniowym ostrzykiwaniu skóry głowy specjalnymi preparatami.
Przyjmowanie leków przeciw łysieniu, takich jak finasteryd, może pomóc w zapobieganiu i leczeniu łysienia androgenowego. W przypadku poważniejszych problemów związanych z łysieniem, należy skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzi wywiad i wdroży odpowiednią terapię.