Czy reakcja chemiczna to zjawisko fizyczne?
Czy reakcja chemiczna jest zjawiskiem fizycznym? Czy zaliczamy reakcję chemiczną do zjawisk fizycznych? Czy też reakcja chemiczna nie jest zjawiskiem fizycznym?
6 Odpowiedzi
Nie, to są dwa zupełnie różne pojęcia. Reakcja chemiczna to proces, w którym powstaje zupełnie nowa substancja o nowych właściwościach. Z kolei w zjawisku ficzycznym nie powstaje żadna nowa substancja, ale może zmienić swoje właściwości.
Ale jakby się temu przyjrzeć jako mikroprocesowi, to w sumie też jest jakaś energia między tymi pierwiastkami, która powoduje że zachodzi reakcja. Ale pewnie z naukowego punktu widzenia to tak nie wygląda.
Nie. Reakcja chemiczna to reakcja, w której zmienia się cząsteczka, np. z jednej cząsteczki powstają dwie, albo dwie łączą się w jedną. Zjawisko fizyczne to przemiana, która polega na zmianie własciwości fizycznych danego obiektu. Nie powoduje jednak zmiany jednej substancji w drugą. Przykład zjawiska fizycznego to topienie się lodu.
Nie, reakcja chemiczna to nie jest zjawisko fizyczne. Powyżej jest to dobrze wytłumaczone.
Reakcja chemiczna nie jest zjawiskiem fizycznym. Zjawisko fizyczne to wrzenie wody, spadanie liści w wyniku działania grawitacji, fale na wodzie.
Przykładowe reakcje chemiczne to fotosynteza, czyli produkowanie przez rośliny tlenu w wyniku naświetlenia słońcem i pobierania dwutlenku węgla z atmosfery (w sporym uproszczeniu). Powstawanie rdzy czy trawienie pokarmów to też reakcje chemiczne. I nie są one zjawiskami fizycznymi.
Nie, reakcja chemiczna nie jest zjawiskiem fizycznym. Reakcje chemiczne są zjawiskami chemicznymi, które prowadzą do przekształcenia jednych substancji w inne. W reakcji chemicznej pierwotne wiązania chemiczne są przerywane, a następnie tworzą się nowe wiązania chemiczne, co prowadzi do powstania innych substancji o różnych właściwościach.
Zjawiska fizyczne to zmiany, które nie wpływają na skład chemiczny substancji, lecz mogą wpływać na jej stan skupienia, wygląd, objętość czy temperaturę.
Przykłady zjawisk fizycznych to zmiana stanu skupienia (topnienie, parowanie), zmiana stanu mechanicznego (rozciąganie, ściskanie) czy zmiana stanu magnetycznego.