Czy picie surowych jajek jest zdrowe?
Czy picie surowych jajek jest zdrowe? Czy jedzenie surowych jajek nie zaszkodzi? Ktoś z was spożywa surowe jajka? Czy surowe jajka są lepsze, niż gotowane? Czym się różnią surowe jajka od ugotowanych lub usmażonych?
Co daje picie surowych jajek? Jakie właściwości mają surowe jajka? Czy to prawda, że surowe jajka mogą pomóc w budowaniu masy?
3 Odpowiedzi
Ogólnie spożywanie jajek jest zdrowe. Natomiast surowych bym nie tknął, z jakiegoś powodu wydają mi się nie do zjedzenia. Poza tym można złapać salmonellę. Jajka ugotowane są po prostu mniej bądź bardziej ścięte, zależy od sposobu. Natomiast jeśli chodzi o smażone to z pewnością mają dodatkowo tłuszcz czy to z oleju, masła, czy czegoś na czym się smaży.
Ugotowane jajka też pomagają w budowaniu masy. A poza tym do tego dobry jest gainer i białko serwatkowe, które można kupić w sklepie z odżywkami. Jest to bardziej bezpieczne moim zdaniem.
Tak, picie surowych jajek jest zdrowe. Trzeba tylko je mieć bezpiecznego źródła i dobrze umyć, aby nie nabawić się salmonelli. Kiedyś popularny był Kogiel Mogiel, czyli surowe jajko z cukrem. Mój wujek często wypijał jajko bezpośrednio ze skorupki. Ja sobie czegoś takiego nie wyobrażam i muszę mieć ugotowane.
Picie (czy jak kto woli – jedzenie) surowych jajek ma swoje zalety i wady.
Surowe jajka są bogate w białko i witaminy, takie jak B12, D, E, kwas foliowy i ryboflawina.
Jednak mogą one również zawierać bakterie Salmonella, które powodują zatrucia pokarmowe.
Długotrwałe spożywanie surowych jajek może prowadzić do niedoboru biotyny, gdyż białko zawarte w surowym białku jajka (awidyna) utrudnia wchłanianie biotyny przez organizm.
Jeśli chcesz spożywać surowe jajka, zaleca się stosowanie jaj pasteryzowanych, które są poddawane obróbce termicznej w celu zniszczenia bakterii i wirusów.
Nawet w przypadku stosowania jaj pasteryzowanych istnieje niewielkie ryzyko zakażenia salmonellą.
Dla bezpieczeństwa, zawsze przechowuj jajka w lodówce w temperaturze 4-5 stopni Celsjusza.
Niektórzy trzymają jajka w temperaturze pokojowej, ale jest to błąd i znacznie skraca to żywotność jajek.