Jakie funkcje pełni korzeń buraka?
Jakie funkcje pełni korzeń buraka? Czy potraficie wymienić przynajmniej 3 funkcje, jakie pełni korzeń buraka? Oczywiście im więcej, tym lepiej.
4 Odpowiedzi
Korzeń buraka utrzymuje roślinę w podłożu, pobiera z gleby wodę wraz z solami mineralnymi oraz magazynuje substancje pokarmowe.
Korzeń buraka utrzymuje roślinę w stabilnym położeniu. Dodatkowo pełni rolę spichlerza – przechowuje substancje odżywcze. Podobnie jest u marchwi, pietruszki, selera, dali, rzodkiewki – tam też korzenie mają funkcję magazynującą.
Korzeń buraka pełni wiele funkcji zdrowotnych i odżywczych. Jest bogaty w składniki odżywcze i przeciwutleniacze, które zwalczają uszkodzenia komórek i obniżają ryzyko chorób serca.
Betalainy, potężne przeciwutleniacze nadające burakom intensywny kolor, zmniejszają stan zapalny i mogą pomóc chronić przed rakiem i innymi chorobami.
Sok z buraka i sam korzeń zwiększają wytrzymałość podczas ćwiczeń oraz poprawiają funkcjonowanie serca i płuc.
Buraki są również bogate w błonnik, foliany i potas, które pomagają utrzymać naczynia krwionośne w dobrym stanie oraz chronią serce.
Warto jednak pamiętać, że buraki są bogate w szczawiany, które mogą prowadzić do kamieni nerkowych i przyczyniać się do dny moczanowej.
Więc o ile warto jeść i warto pić sok z buraka, to najlepiej robić to nie za często i w umiarkowanych ilościach, tak samo jak zresztą wszystko inne. Kluczem jest w diecie umiar i różnorodność.
Korzeń buraka może być pieczony, gotowany lub spożywany na surowo, często łączony z innymi składnikami, tworząc kolorowe i smakowite potrawy.
Fajnie smakuje połączenie buraka z jabłkiem lub buraka z chrzanem.