Mój pies wszystkiego się boi, jest bardzo strachliwy
Mój pies jest bardzo strachliwy, wszystkiego się boi. Jak się tupnie, to o mało nie zemdleje. Czy da się jakoś nauczyć psa, aby był bardziej odporny na stres, niecodzienne sytuacji i nie bał się tak?
6 Odpowiedzi
Musisz mu pokazać że rzeczy których się boi tak naprawdę nie są takie straszne. Trzeba wspierać psa o niestrudzenie będziesz musiał/a włożyć w to duże pracy i poświecić sporo czasu. Np pies boi się samochodu podchodz z nim do niego. Pokaż że to nic strasznego. Na początku może weź go na ręce jeśli jest taka możliwość. Z czasem zobacxu że to nic strasznego i nie będzie problemu. Gorzej jeśli te lęki związene są z jakąś sytuacja jeszcze jak był mały wtedy możemy być trudniej. Ale głaskaj go w stresujacych dla niego sytuacjach pokazuj że jesteś i że to nic strasznego. PS mój poprzedni psiak za żadne skarby nie chciał schodzić po schodach też się hal ale daliśmy radę. A i Dużo nagradzaj psa glaskaniem zabawa i smakołykami. „Pies który jest chwalony 50 razy dziennie nie jest chwalony wcale ” tak mi kiedyś powiedział hodowca
Czy pies miał jakieś złe doświadczenia z ludźmi w przeszłości? Był głodzony, bity, ktoś się nad nim znęcał? Takie zachowanie raczej ma swoją przyczynę.
Na początek polecam Ci książkę „Okiem psa”, dowiesz się wtedy co nieco o zachowaniach psa i o tym jak on postrzega świat.
Zasadniczym błędem jaki popełniają właściciele bojących się psów to zwracanie na to uwagi, poprzez głaskanie i mówienie wtedy miłym tonem. Jeśli będziesz głaskała psa w momencie kiedy się czegoś boi, utwierdzisz go w tym, że poświęcasz mu wówczas uwagę i go głaszczesz, zajmujesz się nim, czyli dostaję nagrodę niejako za banie się. Ignoruj zachowania, w których się boi, z czasem przestanie. Pokazuj rzeczy, których się boi, ale nie bierz na ręce. Pies to nie dziecko i przytulanie go wtedy, głaskanie, noszenie, niestety sprawią, że będziesz mieć większe kłopoty z jego zachowaniem.
Mój pies, kiedy mieszkałem jeszcze z rodzicami, nigdy nie bał się burzy. Mogłem z nim wędrować nawet w jej trakcie w różne miejsca. Potem przeprowadziliśmy się do domku, a ja musiałem więcej czasu spędzać poza domem. Okazało się, że pies przejął nastrój mojej mamy, która sama boi się burzy. Dodatkowo rodzice, zaczęli niestety wtedy go głaskać i przeżywać to, że się boi, więc tym bardziej zaczął okazywać strach. A jako, że to duży pies z czasem nawet w trakcie burzy, kiedy był na zewnątrz zaczął skakać po drzwiach tarasowych i porysował całe szyby, tak bardzo domagał się atencji i ich uwagi. Dlatego jak pies się boi konkretnej rzeczy, ignoruj to.
Jeśli jednak to jest za mało, skonsultuj się z psim behawiorystą, albo spróbuj obejrzeć odcinki z Cesarem Millan – doświadczonym psim behawiorystą.
Zgadzam się z @Kai_Chisaki – książka „Okiem Psa” jest naprawdę „must have” dla każdego właściciela psiaka, szczególnie z problemami. No a kwestia strachu u psa, to temat rzeka. Obecnie jest sporo psich behawiorystów, którzy mogą Ci pomóc w tym temacie. 🙂
Gdy pies okazuje strach, trzeba mu się dać zmierzyć ze swoim lękiem. Nie nagradzaj go wtedy głaskaniem ani przekąskami i nie reaguj w ogóle na to, że się boi. Zachowuj się normalnie, tak aby twój pies widział, że sytuacja nie powinna powodować strachu.
W przypadku strachliwego psa ważne jest stosowanie metod pozytywnego wzmocnienia oraz cierpliwość i zrozumienie. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:
1. Używaj tylko pozytywnych metod treningowych, nagradzając psa za dobre zachowanie i ignorując niepożądane.
2. Naucz swojego psa podstawowych komend, takich jak „Siad”, „Zostań” i „Chodź”, unikając jednocześnie krzyku i zastraszania.
3. Zawsze bądź delikatny, pozytywny i miły w stosunku do swojego psa.
4. Wypracuj zrozumienie dla lęków psa, starając się je stopniowo eliminować przez stopniowe narażanie na stresory.
5. Zapewnij psu bezpieczne miejsce, gdzie może się schować i poczuć się komfortowo w sytuacjach stresujących.
6. Zachęcaj swojego psa do interakcji z innymi psami i ludźmi, ale nie zmuszaj go, jeśli nie jest na to gotowy. Daj mu czas, aby zaakceptować nowe sytuacje.
Pamiętaj, że każdy pies jest inny i potrzebuje czasu, aby przełamać swoje lęki. Bądź cierpliwy i konsekwentny w pracy z psem, a z czasem zobaczysz postępy.
Branie psa na ręce działa w drugą stronę, nie pomoże na jego strach.