Czy niedźwiedź zje człowieka? Jak bronić się przed niedźwiedziem?
Czy niedźwiedź może zjeść człowieka? Jak bronić się przed niedźwiedziem? Czy niedźwiedzie są agresywne wobec ludzi?
4 Odpowiedzi
Przypadki agresywnych zachowań niedźwiedzi zdarzają się w Polsce niezwykle rzadko. Ich najczęstszą przyczyną jest zaskoczenie zwierzęcia, na przykład na skutek naszej wędrówki pod wiatr przez co niedźwiedź nie może nas zwęszyć, gdy jest skoncentrowany na żerowaniu lub odpoczywa w gęstych zaroślach. Każde spotkanie z niedźwiedziem niesie ze sobą ryzyko, jednak zazwyczaj jest ono znacznie mniejsze niż większość osób sobie to wyobraża.
Niedźwiedź nie traktuje człowieka jako potencjalnej ofiary. Zdecydowana większość ataków jest reakcją defensywną. Oznacza to, że niedźwiedź reaguje w samoobronie, ponieważ poczuł się zagrożony. Gdy zwierzę zostanie niespodziewanie zaskoczone, będzie broniło swojego żeru, a samica swojego potomstwa. Im bliżej niedźwiedzia znajdziesz się w chwili, gdy cię spostrzeże, tym większe ryzyko, że zareaguje defensywnie.
Podczas bezpośredniego spotkania z niedźwiedziem najważniejsze jest zachowanie spokoju. Nie ulegaj panice i postaraj zorientować się w sytuacji. W żadnym wypadku nie zbliżaj się do zwierzęcia. Jeżeli niedźwiedź nie jest świadomy twojej obecności, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go. Nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku. Upewnij się, że istnieje wystarczająco dużo miejsca i wolna droga ucieczki dla zwierzęcia, na wypadek gdyby nagle cię spostrzegło.
Jeśli niedźwiedź już cię zauważył, zachowaj spokój i pozostań na swoim miejscu. Nie biegnij, to może sprowokować jego pogoń. Niedźwiedź stojąc na tylnych łapach bada otoczenie, aby potwierdzić informacje dostarczone za pośrednictwem słuchu i węchu. Pokaż mu, że ma do czynienia z człowiekiem. Wyprostuj się, daj mu znać o swojej obecności mówiąc niskim, stanowczym głosem i wolno wymachuj rękoma ponad głową. Wycofaj się powoli i ostrożnie drogą, którą przyszedłeś, nigdy nie uciekaj. Stale obserwuj niedźwiedzia. Staraj się być opanowanym. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy, dla zwierząt to sygnał agresji. Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma, zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi. Być może tylko tego oczekuje.
Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot. W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż ręce na szyi i chroń głowę, przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Przylegając brzuchem do ziemi lub przyjmując pozycję embrionalną ochronisz narządy wewnętrzne. Udawaj, że jesteś martwy. Zachowuj się tak biernie jak to tylko możliwe, dzięki temu będziesz wyglądał mniej groźnie. Gdy niedźwiedź uzna, że nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem, odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie.
Mów głośno i powoli cofaj się, kiedy napotkasz niedźwiedzia. Mów do niego spokojnym, donośnym głosem, jednocześnie powoli się oddalając. Unikaj nagłych ruchów i sugeruj, że nie stanowisz zagrożenia.
Niedźwiedzie są zwykle zwierzętami unikającymi konfrontacji z ludźmi.
Jednak w rzadkich przypadkach, szczególnie gdy czują się zagrożone lub są głodne, mogą zaatakować i nawet zjeść człowieka.
Większość ataków niedźwiedzi na ludzi kończy się obrażeniami, a nie śmiercią ofiary, ale jednak zdarzają się przypadki śmiertelne.
Aby uniknąć niebezpieczeństwa, należy zachować ostrożność podczas przebywania na terenie zamieszkanym przez niedźwiedzie, unikać karmienia dzikich zwierząt oraz stosować się do zasad bezpieczeństwa, takich jak przechowywanie żywności z dala od obozowiska.
Jak spotkasz niedźwiedzia, to:
- Unikaj kontaktu wzrokowego. Bezpośredni kontakt wzrokowy może być odbierany przez niedźwiedzia jako prowokacja. Dlatego warto unikać patrzenia mu w oczy.
- Nie biegnij. Bieganie może sprowokować niedźwiedzia do ataku, ponieważ uważa cię za zdobycz. Zamiast tego, powoli oddalaj się od zwierzęcia
- Gdy zaatakuje, nie atakuj, tylko broń się. Jak masz plecak, zastosuj go jako tarczę. Chroń głowę i kark.
- Warto mieć ze sobą spray na niedźwiedzie. Nie zrobi on krzywdy zwierzęciu, ale wystraszy niedźwiedzia.