Czy kość może boleć? Czy w kości może być ból?
Czy kość może boleć? Ból transportowany jest do mózgu przez układ nerwowy. A kości chyba nie są unerwione, prawda? Czy też są? Czy kość może boleć?
2 Odpowiedzi
Może i sama kość nie boli, ale na pewno tkanki sąsiadujące, przede wszystkim okostna, która jest tkanką łączną włóknistą zwartą, silnie unerwioną i unaczynioną. Jeśli masz uczucie, że bolą Cię kości i ten ból utrzymuje się od dłuższego czasu to najlepiej udaj się z tym do lekarza. Lepiej tego nie lekceważyć. Lekarz może zlecić Ci badania densytometryczne, rezonans magnetyczny, USG, tomografię komputerową albo zdjęcie RTG. Może to być coś łagodnego, szybkiego do wyleczenia, ale może to też być coś poważniejszego.
Tak, ból kości może występować z różnych powodów.
Mogą to być urazy lub przeciążenia wynikające ze sportu lub wypadków, które często powodują ciągły ból kości.
Choroby reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, mogą również powodować ból kości z powodu deformacji kości i utraty chrząstki.
Ból kości może występować również na skutek nowotworów, z których najczęściej przerzuty do kości powoduje rak prostaty, po którym następują rak płuca i rak piersi.
Ból kości może być również spowodowany osteoporozą, martwicą jałową lub innymi schorzeniami, takimi jak anemia sierpowatokrwinkowa, wady wrodzone, urazy czy borelioza.
Najczęściej ból kości występuje w biodrach, nadgarstkach, kości ogonowej i piszczelach.