Jak zachowuje się wściekły lis?
Jak zachowuje się wściekły lis? Po czym można rozpoznać, że lis może być chory na wściekliznę? Jakie są objawy?
7 Odpowiedzi
Ogólnie wśród dzikich zwierząt objawy są niemalże takie same. Występują u nich: utrata wrodzonego lęku przed ludźmi, niedowłady i porażenia kończyn, zaburzenia połykania, ślinotok, agresja przejawiająca się atakami na zwierzęta domowe i gospodarskie oraz ludzi.
Wściekliznę można rozpoznać tak, że taki lis pomijając pianę z pyska, bo to nie zawsze widać. Nie będzie się bał, nie tylko ludzi, ale wszystkiego. Takie zwierzęta przestają reagować, na niektóre bodźce. Bywa, że jak się stanie nieruchomo to przejdą obok jak jakieś zombie, które niby patrzy, ale nie widzi i mija.
Faktem jest, że ma wodowstręt, ale to bierze stąd, że podczas przełykania zwierzę odczuwa silny ból. A skoro nie może przełykać i nie chce wody, to też nie przełyka śliny, stąd też bierze się zapieniona ślina.
Pojawia się także agresja, chęć gryzienia i atakowania czegoś, co się rusza.
Wściekły lis zachowuje się inaczej niż normalne, zdrowe zwierzę. Taki lis będzie unikał wody, będzie unikał przełykania śliny i dlatego pojawi się zapieniona ślina z pyska. Może nie reagować na obecność czyjąś, może minąć człowieka jeśli ten pozostanie bez ruchu. Z pewnością jeśli już jakoś dostrzeże ruch, usłyszy dźwięk może zareagować agresją. Dlatego jeśli kogoś ugryzie powinien od razu udać się do szpitala na szczepienia.
W każdym razie to teraz rzadkie ze względu na to, że lisy dostają pewnego rodzaju szczepienie w takich kostkach zrzucanych z samolotu. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma gdzieś takiego chorego lisa, czy innego zwierzęcia zakażonego tym wirusem.
Bardzo rzadko spotyka się współcześnie wściekliznę wśród dzikich zwierząt.
Niemniej jednak jeśli lis jest osowiały, nie reaguje na Ciebie, nie boi się, lub co gorsza zachowuje się agresywnie – postaraj się spokojnym krokiem oddalić.
Wścieklizna powoduje, że zwierzę bardzo cierpi i jest osłabione, ale może też być agresywne. Szczególnie, gdy to początek choroby.
Pamiętajcie, aby swoich pupili szczepić na wściekliznę, jeśli chodzicie z nimi na spacery do lasu, na łąki itp.
Moja koleżanka kiedyś była bodajże w Niderlandach albo Niemczech i coś tam ją zaraziło wścieklizną. Dostawała bardzo bolesne zastrzyki.
Wściekły lis może wykazywać różne objawy, które są wynikiem ataku wirusa na układ nerwowy. Objawy te mogą obejmować agresywne zachowanie, upośledzenie neurologiczne, trudności w chodzeniu i wygląd jakby był pijany.
Wczesne objawy wścieklizny u zwierząt mogą być niejasne i ogólne, podobne do objawów przeziębienia lub grypy, a zwierzę może być zainfekowane, nie wykazując żadnych objawów.
Wirus wścieklizny przenosi się przez ślinę kilka dni przed śmiercią, kiedy zwierzę „wydala” wirusa.
Pamiętaj, że obserwacja lisa w ciągu dnia nie wskazuje koniecznie na chorobę lub wściekliznę, ale zawsze lepiej jest zachować bezpieczną odległość.
Wściekły lis zachowuje się w sposób nietypowy i niebezpieczny:
- Agresja: Atakuje bez prowokacji ludzi i zwierzęta.
- Brak strachu: Traci naturalny lęk przed ludźmi.
- Dezorientacja: Może kręcić się w kółko lub poruszać się niezdarnie.
- Nadmierne ślinienie: Produkuje dużo śliny, często z pianą na pysku.
- Dziwne dźwięki: Może wydawać nienaturalne odgłosy.
- Paraliż: W późniejszych stadiach może mieć trudności z poruszaniem się.
Ważne: Jeśli zobaczysz lisa zachowującego się w ten sposób, nie zbliżaj się i natychmiast powiadom odpowiednie służby.
Teraz w lasach ciągle są zrzucane szczepionki na wściekliznę dla lisów. Dostaję alerty RCB i raz nawet mój pies wyniuchał taką szczepionkę w lesie, ale na szczęście jej nie pożarł.
Jeśli chodzi o brak strachu, to u mnie nawet zdrowe listy przyłażą i się nie boją, bo żona im ze dwa razy rzuciła coś do jedzenia.